Odhalil to generál Mike Jackson, ktorý tak porušil protokol o mlčaní o obsahu audiencií. Podľa jeho slov sa William vyhol pobytu v stredoázijskej krajine ovládanej islamistami len preto, že to bolo príliš nebezpečné a kráľovnej to armádne špičky neodporučili. Bolo tak rozhodnuté proti Williamovi vôli, ktorý po skúsenosti v Afganistane túžil.
„Moji vnuci si berú môj šiling, musia splniť svoju povinnosť,“ mala vraj vyhlásiť Alžbeta II. na audiencii s Jacksonom, ktorému vyjadrila želanie, aby obaja vnuci odišli bojovať do Afganistanu. Lenže princ William bol nakoniec z tejto misie odvolaný, pretože to bolo pre neho príliš nebezpečné.
Rozhodnutie o tom, či by sa princovia mali konfliktu zúčastniť, bolo prerokované na schôdzke medzi Alžbetou II. a generálom sirom Mikom Jacksonom, bývalým šéfom britskej armády.
„Čo sa na týchto audienciách deje a kto komu čo hovorí, zostáva na oboch zúčastnených osobách, a ja poruším pravidlo o neprezrádzaní toho, čo sa deje pri tejto jedinej príležitosti. Ona sa vyjadrila jasne. Povedala: ‚Moji vnuci si berú môj šiling, a preto musia plniť svoje povinnosti.' A tak sa stalo. A to bolo všetko. Ale bolo rozhodnuté, že William ako následník následníka je príliš veľké riziko. Ale pre jeho mladšieho brata bolo riziko prijateľné,“ odhaľuje generál Jackson v dokumente Real Crown (Skutočná koruna).
Šiling bolo britské platidlo do roku 1971. Po reforme v roku 1971 boli šilingy zrušené a bolo rozhodnuté, že sto pencí bude mať hodnotu jednej libry.
William po absolvovaní univerzity prešiel výcvikovým kurzom na Kráľovskej vojenskej akadémii Sandhurst trvajúcej 44 týždňov. V decembri 2006 bol menovaný armádnym dôstojníkom. Do roku 2008 slúžil pri Household Cavalry (Blues and Royals) a neskôr bol pridelený ku Kráľovskému letectvu a námorníctvu. Harry slúžil v armáde desať rokov, povýšil do hodnosti kapitána a absolvoval dva operačné turnusy v Afganistane v rokoch 2007 až 2008 a 2012 až 2013.