Majiteľ streleckej a bezpečnostnej služby sa dostal na misiu náhodne. „Na sociálnych sieťach som našiel fotky jedného známeho v Afrike, ako zachraňujú nosorožca. Vtedy som si povedal, že aj ja by som chcel také niečo zažiť a kontaktoval som ho. Povedal mi, čo všetko musím predtým absolvovať, aby som sa mohol stať oficiálne rangerom a ísť do Afriky. Dva roky nato som odchádzal na svoju prvú misiu,“ spomína David.
Smutná situácia
Dokopy tam strávil necelé dva mesiace. „Našou hlavnou prácou bolo kontrolovať určitú oblasť v rezervácii. Hľadali sme akékoľvek znaky alebo stopy, ktoré by mohli znamenať narušenie bezpečnosti a prítomnosť pytliakov v parku. Taktiež sme na základe stôp sledovali zvieratá a zbierali informácie o ich pohybe. Vo voľnom čase sme som rangerov učil manipulovať so zbraňami,“ opisuje misiu. Presné miesto kvôli bezpečnosti rangerov prezradiť nemôže, len priblíži, že bol v Južnej Afrike v blízkosti Kruger parku.
„Problém s pytliakmi je veľmi vážny. Sú organizovaní, silno motivovaní a podporovaní. Zákony v Afrike sú taktiež viac na ich strane. V Afrike je veľká korupcia, čiže podplatiť tam viete naozaj hocikoho. Dostať sa k informáciám o pohybe zvierat v rezervácii tam nie je problém. Medzi pytliakmi a rangermi prebieha vojna, ktorú rangeri pomaly, ale isto prehrávajú,“ vraví David. Najzaujímavejší je podľa neho pre pytliakov nosorožec. „Cena za 1 kg rohu je viac ako 100 000 dolárov. Váha rohu dospelého jedinca má okolo 17 kg. Pretože ich je každým mesiacom menej, cena na čiernom trhu stále stúpa,“ krúti hlavou.