Na Slovensku sa vtedy skončila éra povinnej vojenčiny a bezpečnosť má odvtedy pod palcom profesionálna armáda. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu sa už minulý rok začali ozývať hlasy, či nie je v hre možnosť opäť zaviesť základnú vojenskú službu. Len pred pár dňami tak spravili v Lotyšsku. Nový Čas oslovil slovenských politikov s otázkou, či sú niečomu podobnému otvorení.
Lotyšský parlament schválil obnovenie povinnej vojenskej služby pre mužov medzi 18. a 27. rokom. Zákon, ktorý teraz čaká na podpis prezidenta, predstavila vláda v reakcii na bezpečnostné riziká v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Služba potrvá 12 mesiacov.
„Vojenská služba je našou odpoveďou na novú geopolitickú hrozbu. Od začiatku brutálnej ruskej invázie na Ukrajinu môžeme zabezpečiť ochranu Lotyšska len cez komplexné obranné riešenia, ktoré nezahŕňajú len zbraňové systémy, ale aj pripravenosť veľkej časti spoločnosti na vojenskú operáciu,“ povedala lotyšská ministerka obrany Inára Murniecé. Lotyšsko pritom zrušilo povinnú vojenskú službu v roku 2004, keď sa pripojilo k NATO. Od roku 2007 má ich armáda asi 7 500 profesionálnych vojakov a dobrovoľníkov národnej gardy.
Kľúčový vstup do NATO
Na Slovensku sa základná vojenská služba skončila na konci roka 2005, teraz našu ochranu majú na starosti ozbrojené sily v Armáde SR a obranný dáždnik NATO. Vtedajší minister obrany Juraj Liška (SDKÚ-DS) oznámil, že dúfa, že už nikdy viac nebude musieť občan chodiť na vojenčinu.