Nie sú tiež nastavené potrebné pravidlá zo strany regulátorov a zákonodarcov. Myslí si to vedec z Univerzity Komenského v Bratislave Martin Takáč. Súhlasí preto s výzvou na dočasné pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie.
"Výzva na dočasné pozastavenie vývoja umelej inteligencie silnejšej ako GPT-4 možno nie úplne presne pomenúva jej riziká, ale jej hlavnú myšlienku považujem za dobrú," skonštatoval. Vedec však podľa vlastných slov pochybuje, že výzvu budú rešpektovať veľké spoločnosti. "Komerčná i politická motivácia vyvíjať čo najvýkonnejšiu umelú inteligenciu je príliš silná," podotkol.
Upozornil, že regulátorom nebude stačiť ani pol roka, aby dobehli zameškané. Poukázal pritom na zámer Európskej únie zaviesť zákon, ktorý má upraviť uvádzanie systémov s prvkami umelej inteligencie na trh.
"Od začiatku procesu po implementáciu do národných zákonov to bude trvať približne štyri roky, čo je strašne veľa, takže už v momente, keď začnú tieto zákony platiť, budú zastarané," doplnil. Financie na vývoj čo najvýkonnejšej umelej inteligencie by však bolo podľa neho prospešné aspoň dočasne presmerovať na lepšie preskúmanie jej fungovania, vrátane bezpečnostných aspektov a kontroly.
Súčasný vývoj v oblasti veľkých jazykových modelov podľa Takáča odštartoval preteky v zbrojení medzi veľkými hráčmi. "Kto bude mať prvý lepšiu umelú inteligenciu, môže ovládnuť trh. Práve z tohto dôvodu vývoj raketovo akceleroval, každý týždeň vychádzajú nové články," skonštatoval. Upozornil, že nová verzia chatbotu ChatGPT, zvaná GPT-4 má potenciál výrazne narušiť mnohé oblasti spoločnosti nielen pre svoje schopnosti, ale aj preto, že bola daná naraz k dispozícii prakticky každému.