Podľa štúdie z roku 2018 dokonca u ľudí mladších ako 50 rokov sú chronické migrény hlavnou príčinou invalidity. Avšak mnohí ľudia, ktorí žijú s týmto stavom, môžu mať problém rozpoznať jeho závažnosť, a teda získať odbornú lekársku starostlivosť, ktorú by potrebovali na liečbu svojej migrény. Podľa expertov ľudia často migrény a ich príznaky podceňujú.
„Mnohí lekári nevedia dosť o nuansách migrénových porúch,“ povedal Dr. Frederick Godley, prezident Asociácie migrénových porúch v USA. Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Americkej akadémie neurológie Neurology, ukázala, že klastrové bolesti hlavy aj migrény sú spojené s cirkadiánnymi systémami, čo znamená, že čas dňa a spánkové vzorce môžu mať na tieto stavy veľký vplyv.
Čo je migréna
Migréna začína hlboko v mozgu. Tento stav sa lepšie chápe ako komplexné neurologické ochorenie, ktoré postihuje mnohé časti nervového systému. Aby bol diagnostikovaný stav migrény, pacient musí mať počas svojho života najmenej päť záchvatov, z ktorých každý trvá štyri až 72 hodín, keď sa nelieči. Tento stav musí tiež spĺňať aspoň dve zo štyroch kritérií: mierna až ťažká intenzita, pulzujúca bolesť, zhoršenie aktivity a výskyt na jednej strane hlavy. Útoky tiež musia mať aspoň jednu z dvoch vlastností: nevoľnosť a citlivosť na svetlo alebo zvuk.
Odkiaľ pochádzajú migrény
Je ťažké povedať to presne, ale existuje veľa dôkazov, ktoré ukazujú, že existujú genetické a environmentálne faktory, ktoré vedú k tomu, že ľudia dostanú migrénu. Migrény majú tendenciu sa prenášať v rodinách, ale stále sa môžu prejavovať odlišne medzi rôznymi členmi rodiny. Hoci genetika je hlavnou príčinou, niektoré migrény môžu byť spôsobené aj poraneniami hlavy.
Aké sú spúšťače
Spúšťače migrény sú u každého iné, preto odborník odporúča viesť si denník o tom, kedy dostanete záchvaty, aby ste mohli sledovať, aké faktory sa opakujú. U mnohých žien majú záchvaty migrény tendenciu ísť spolu s fázami menštruačného cyklu, keď sa menia hladiny estrogénu. Ale môžu ich spustiť aj zmeny počasia, stres, poruchy spánku, vynechávanie jedál, dehydratácia či alkohol. Bohužiaľ, čokoláda aj víno môžu byť veľkým spúšťačom.
Čo môžete urobiť
Existuje veľa liekov, o ktorých môžete diskutovať so svojím lekárom na liečbu záchvatov migrény alebo na zabránenie ich výskytu, ale je dôležité nájsť lekára, ktorý rozumie stavom migrény. Keď dostanete lieky, majte ich pripravené a pokúste sa ich užiť hneď, ako začnete mať príznaky, a nie čakať na neskôr. Lieky však nie sú jediným spôsobom, ako riešiť problémy s migrénou. Jednou z prvých vecí, ktoré môže človek urobiť, je zmeniť svoj životný štýl. Kognitívna behaviorálna terapia je často užitočná pri zvládaní stresu, ktorý môže vyvolať záchvaty migrény, a užívanie vitamínov a doplnkov, ako je horčík a riboflavín, môže byť účinné pri znižovaní frekvencie migrény.