Argumentujú najmä tým, že školy nemajú vybudovanú infraštruktúru a aj keby chceli viac cvičiť, nemajú kde a ani s čím. Ako vyzerajú dnešné hodiny telesnej výchovy a čo by sa malo podľa pedagógov zlepšiť, aby táto hodina patrila opäť k najobľúbenejším?!
Tri hodiny telocviku sú aj v súčasnosti na niektorých školách realitou, nie všade je to však možné aplikovať v praxi. „Na škole máme toľko žiakov, že v jednej telocvični sa zídu naraz aj tri triedy,“ hovorí riaditeľka ZŠ v Bernolákove Adriana Moldová s tým, že ak sa pridá hodina telocviku, je to pre nich likvidačné a žiaci budú chodiť maximálne na prechádzky.
K jej názoru sa pridáva aj sedem školských organizácií, ktoré vyzývajú poslancov, aby za túto novelu nezdvihli ruky. „Nemôžeme súhlasiť s jednostranným zvyšovaním hodín pohybovej výchovy, ktoré v predloženom návrhu uberá z existujúcich hodín v učebnom pláne bez toho, aby zohľadňovalo rozvíjanie iných častí detskej osobnosti,“ uviedla Stella Hanzelová z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.
Je to jednostranný krok?
Zvýšenie hodín bez komplexného systémového riešenia a potrebných východiskových analýz je podľa nich škodlivý, jednostranný a nekoncepčný krok so „závažnými dôsledkami“ pre školskú prax.
„Sme presvedčení, že bez sprievodnej masívnej finančnej podpory škôl s poddimenzovanými možnosťami zabezpečenia riadnej telesnej výchovy navrhovaná novela ani nenaplní stanovený cieľ zvýšenia a skvalitnenia pohybovej kultúry detí,“ poukázali. Vyučovací predmet telesná a športová výchova by mal byť podľa návrhu povinným na základných školách v rozsahu minimálne troch hodín týždenne a na stredných školách dvoch hodín týždenne.