Skúmali najmä to, že životné minimum, ktoré by malo stačiť na to, aby sa človek dokázal o seba postarať, absolútne nezodpovedá reálnym nákladom. Výsledkom tak je, že štát nevie dobre nastaviť adresnú pomoc v časoch vysokej inflácie a zdražovania.
Experti z NBS sa pozreli na to, že životné minimum rastie asi trikrát pomalšie ako priemerná mzda. „Od roku 1998, keď boli stanovené základné parametre systému, sa ekonomická situácia na Slovensku výrazne zmenila. Len za posledných 10 rokov stúpla priemerná mzda o 60 %, kým životné minimum vzrástlo iba o 20 %,“ píšu analytici Brian Fabo a Pavel Gertler. Pripomínajú, že veľa sociálnych dávok je naviazaných na životné minimum, no to neodráža skutočné ekonomické pomery pri domácnostiach.
„V ostatnom roku pozorujeme bezprecedentnú mieru inflácie a pokles reálnych miezd. Inflácia sa týka najmä tovarov každodennej spotreby, obzvlášť potravín,“ píšu experti. Najväčšie problémy spôsobuje práve zdražovanie potravín nízkopríjmovým domácnostiam, keďže pri nich je možnosť šetrenia obmedzená.