Nadviazal tak na svoje predchádzajúce kritizované vyjadrenia o potrebe väčšej nezávislosti Európy od USA napríklad vo vzťahu k Číne a Taiwanu. Šéf Elyzejského paláca tiež zdôraznil, že postoj Francúzska voči Taiwanu sa nezmenil a že uprednostňuje terajší "status quo" vo vzťahu k ostrovu.
Macron zožal množstvo nesúhlasných reakcií, keď po nedávnej návšteve Číny hovoril o väčšej nezávislosti EÚ od Spojených štátov. V rozhovore s novinami Politico a Les Echos dokonca varoval pred zatiahnutím Európy do konfliktu medzi USA a Čínou o autonómiu Taiwanu. Európa by sa podľa neho mala usilovať o pozíciu "tretej superveľmoci" a posilniť svoju "strategickú autonómiu". USA sa v posledných rokoch snažia čeliť rastúcemu čínskemu vplyvu a dávajú najavo, že ochránia Taiwan pred možnou snahou Pekingu ostrov vojensky ovládnuť.
"Byť spojencom neznamená byť vazalom, neznamená to, že už nemáte právo myslieť samostatne," povedal Macron na spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Marekom Ruttom v Amsterdame. "Francúzsko je za status quo na Taiwane," dodal francúzsky prezident. Francúzsko podľa neho "podporuje politiku jednej Číny a usiluje sa o mierové urovnanie situácie". Podľa agentúry Reuters Macron vyhlásil, že sa treba vyhnúť eskalácii v indopacifickom regióne.