Zo štúdie Agentúry Európskej únie pre základné práva, ktorá bola robená na vzorke 40 000 žien v 28 štátoch EÚ vrátane Chorvátska, vyplynulo, že násilie od muža zažila počas svojho života každá tretia slovenská žena. Koronavírusové opatrenia tieto čísla ešte zhoršili a klesajú len veľmi pomaly. Wiktoria Fiurášek, psychologička z poradne Mojra.cz, hovorí, že ak sme svedkami násilia, nemali by sme sa báť reagovať: „Obete často chránia toho, kto im ubližuje.“ Majú pocit, že sa to nikdy neskončí. Zažívajú násilie mnoho rokov a je pre ne ťažké uveriť tomu, že sa tento stav niekedy zmení. „Časom sa znižuje ich pocit sebahodnoty, môžu si hovoriť, že keď ma tak dlho bije, tak si to asi zaslúžim,“ dokončuje odborníčka.
Nenechávajte si problém pre seba
Wiktoria Fiurášek, psychologička z poradne Mojra.cz
- Hlavne o tom, čo zažívate, hovorte s niekým. Vyhľadajte pomoc odborníkov, zavolajte na linku prvej psychickej pomoci alebo linku pomoci obetiam domáceho násilia. Uschovajte si všetky dôkazy o násilí, vyfoťte si ich a snímky nechajte vyvolať aj s dátumom. Vytvorte si bezpečnostný plán, ktorý môže zahŕňať body, ako nechať u niekoho, komu veríte, náhradné kľúče, oblečenie, doklady, financie, prípadne čas, kedy budete môcť bezpečne utiecť.
Dôležité kontakty
- Polícia - linka 158
- Zanedbávanie starostlivosti o deti môžete nahlásiť aj na linke ústredia práce 0800 191 222.
- Ak máte podozrenie, že žena vo vašom okolí je týraná alebo inak zneužívaná, alebo ste obeťou, volajte Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
Kontakty pomoci hľadajte:
- www.zastavmenasilie.gov.sk
- www.detstvobeznasilia.gov.sk
- prípadne e-mailom na linkaprezeny@ivpr.gov.sk