Liberáli to uviedli v reakcii na neprávoplatné rozhodnutie samosudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorým bol Peter Kažimír uznaný za vinného z podplácania.
Strana upozornila, že guvernér NBS reprezentuje Slovensko ako člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. "Ďalšie pôsobenie Petra Kažimíra na čele tejto inštitúcie preto znamená len poškodzovanie dobrého mena našej krajiny," zdôraznil predseda SaS Richard Sulík. Dodal, že Peter Kažimír doteraz nevysvetlil ani pôvod svojho majetku.
Strana Eduarda Hegera Demokrati rovnako nezostala ticho. "Je neakceptovateľné, aby v právnom štáte zastával funkciu guvernéra renomovanej a uznávanej inštitúcie nielen doma, ale aj v zahraničí človek, ktorý je súdom uznaný za vinného z podplácania," skonštatoval Heger.
Tvrdí, že rozhodnutie súdu svedčí o tom, aký systém podplácania a korupcie na Slovensku vybudoval Smer-SD. Pripomenul, že aj Peter Kažimír bol súčasťou tejto strany. Podčiarkol, že orgány činné v trestnom konaní musia mať aj v budúcnosti voľné ruky, aby mohli slobodne vyšetrovať rôzne kauzy.
Podobné stanovisko zaujalo i Progresívne Slovensko na čele s Michalom Šimečkom. "Každá ďalšia minúta, ktorú bude Peter Kažimír v takto dôležitej funkcii, vrhá zlé svetlo na Slovensko a oslabuje dôveryhodnosť našich inštitúcií doma aj v zahraničí. Proti rozsudku má, samozrejme, právo sa odvolať, no je nevyhnutné, aby odstúpil čo najskôr," tvrdí šéf strany.
Hnutie považuje za dobrú správu, že orgány činné v trestnom konaní naďalej robia svoju prácu slobodne. Šimečka označil za kľúčové, aby to tak ostalo aj po septembrových parlamentných voľbách.
Podľa predsedu mimoparlamentného KDH Milana Majerského by mal Kažimír odstúpiť. "To najlepšie, čo by teraz mohol Peter K. urobiť, je odstúpiť. Hoci rozhodnutie súdu o jeho vine nie je právoplatné, v hre je dôvera ľudí v inštitúcie tohto štátu," zdôraznil Majerský. Na čele centrálnej banky musí byť podľa jeho slov dôveryhodná osoba.
Guvernér NBS Peter K. patril podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej do biznis krídla Smeru-SD, s ktorým neskôr Pellegrini založil Hlas-SD. "Znovu sa potvrdilo, že Hlas Petra Pellegriniho má tú istú korupčnú DNA ako Smer," zdôraznila.
O vine Petra Kažimíra rozhodol samosudca ŠTS, ktorý vydal 3. apríla trestný rozkaz a uložil mu peňažný trest vo výške 100.000 eur. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Odpor proti trestnému rozkazu môžu procesné strany podať do ôsmich dní od jeho doručenia.
"Po doručení a preskúmaní trestného rozkazu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v zákonom stanovenej lehote odpor," uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Dodala, že bližšie informácie nebude prokuratúra poskytovať.