Obnovenie letov do danej dovolenkovej destinácie po pandemickom období má podľa nej za následok aj záchyt suvenírov, ktorých vývoz z krajiny pôvodu nie je povolený.
Počas pandémie koronavírusu a obmedzenia letov do dovolenkových destinácií síce príslušníci finančnej správy na bratislavskom letisku M. R. Štefánika zaznamenali prudký pokles prípadov dovozu chránených druhov rastlín, živočíchov a výrobkov z nich, ktoré sú pod ochranou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES ), s príchodom tohtoročnej sezóny sa však colníci opäť stretli s viacerými záchytmi neživých exemplárov morských koralov. A to najmä z Egypta. Pri colnej kontrole batožiny Rakúšanky, ktorá vstupovala na územie EÚ na bratislavskom letisku z egyptskej Hurgady, colníci objavili štyri kusy koralov.
„Služobný pes vycvičený na vyhľadávanie chránených druhov rastlín či živočíchov našiel ďalší koral v kufri 39-ročnej Slovenky, ktorá takisto cestovala z Egypta,“ uvádza v správe Adamčíková. Finančná správa upozorňuje, že dovoz takýchto suvenírov nie je povolený. „Ak si chcete z dovolenky priviesť nejaký exemplár, radšej si overte, či na jeho dovoz nepotrebujete príslušné povolenie slovenských orgánov,“ prízvukuje hovorkyňa colníkov.
Príslušníci finančnej správy neodporúčajú pribaliť si do kufra okrem koralov ani výrobky z morských korytnačiek, niektorých druhov mušlí, kožené výrobky z chránených druhov zvierat, tradičnú čínsku medicínu, šperky zo slonoviny či dažďové palice z kaktusov. Za porušenie pravidiel pri dovoze týchto predmetov hrozí pokuta do výšky 330 eur a zabavenie danej veci. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu osem rokov.