Ako informoval portál The Sun, prieskum Alcohol Toolkit Survey preukázal, že 11 percent ľudí pije alkohol aspoň raz týždenne. Zaujímavým zistením je, že dáta sa od pandémie COVID-19 zvýšili o 3 percentá. Pravidelná konzumácia liehovín z dlhodobého hľadiska môže viesť v každom prípade k poškodeniu zdravia. Aký druh pitia je teda najškodlivejší?
Pitie alkoholu výskumníci delili na nárazové a každodenné. V prvom prípade išlo o konzumáciu viac ako šiestich (u žien) alebo ôsmich (u mužov) pohárikov alkoholu na jedno posedenie. Ak si naopak zvyknete otvoriť každý večer fľašu vína k filmu, na vaše zdravie to bude mať podľa výsledkov menší dopad.
K „zdravšiemu“ alkoholizmu predovšetkým prispela práca z domu. Ďalšou skupinou sú aj mamičky, ktoré po dlhom dni potrebujú chvíľku pre seba. Čo sa týka vekového rozpätia, iný prieskum hovorí o tom, že mladí ľudia pijú menej. Štatistiky sú naopak vyššie v prípade osôb v strednom a vyššom veku.
Aj keď to náhodou s alkoholom preženiete, je vyššia pravdepodobnosť, že budete mať problém s intoxikáciou ako by ste si mali fyzicky ublížiť. Odborníci preto radia, lepšie je si nárazové pitie rozložiť na tri alebo viac dní.
Aké sú teda príznaky nadmerného pitia?
Okrem merania množstvo požitého alkoholu sa určuje, či má niekto problém s pitím na základe jeho emócií a správania. Pomôcť vám môže zodpovedať si nasledujúce otázky:
- ako často ste mali pocit viny po pití?
- zranili ste niekedy seba alebo niekoho iného pri popíjaní?
- ako často si neviete spomenúť, čo sa stalo predošlú noc po pití?