Ale aj obavy, čo je to vlastne za psa, ktorý je jedným zo symbolov divokej Austrálie? Vyprahnutá červená púšť. Mŕtvy kraj na stovky kilometrov široko-ďaleko. Vzduch sa chveje od horúčavy, zo zeme iba sem-tam trčia suché trsy trávy. Takto vyzerá veľká časť Austrálie. V nehostinnej divočine je však napočudovanie oveľa väčší život, ako by mnohí čakali. So súmrakom alebo ešte pred východom slnka vylezú z úkrytov chrobáky, hady, zajace, hlodavce i kengury... A tiež psy dingovia - najväčšie suchozemské predátory austrálskeho kontinentu.
Dingo však nie je vývojový potomok psa, jeho predkom je ázijský vlk. Predpokladá sa, že do Austrálie sa dostal už pred vyše 4 000 rokmi. A po celý čas bol pánom austrálskej divočiny, domorodí aborigéni ho uctievali ako posvätné zviera. Všetko sa však zmenilo s príchodom belochov. Tí začali farmárčiť, chovať ovce a austrálsky divý pes sa stal ich najväčším nepriateľom.
Až 20-kilové psy totiž neraz strhli dobytok, čím si u belochov zarobili na poriadny problém, hoci väčšinu ich jedálneho lístka tvoria skapaté zvieratá, divé králiky, hraboše alebo kengury. Napriek tomu sa na dingov spustila neľútostná poľovačka - kántrili ich nielen guľkami, ale aj zákernými otravnými návnadami. A už koncom 19. storočia začali farmári stavať ploty, ktoré mali ochrániť územia, kde sa pásli ovce, od nájazdu psích lúpežníkov.
V 40. rokoch minulého storočia sa ohrady spojili do najdlhšieho plota na svete. Tzv. Dingo fence je dlhý vyše 5 600 km a oddeľuje farmársku juhovýchodnú Austráliu, kde je najviac farmárov, od neúrodného zvyšku kontinentu. Plot má zabrániť prenikaniu dingov, za jeho poškodenie či nedôsledné zatvorenie vrát je mastná pokuta.
Mnohí Austrálčania sa dingov boja ako vlkov. A pritom aj v tomto prípade platí, že dingo sa ľuďom vyhýba a útoky sú veľmi zriedkavé. O to väčšej pozornosti sa im však potom dostane. Najznámejší je prípad z roku 1980, keď dingo uniesol a zabil deväťtýždňové dievčatko. Polícia tejto možnosti najprv vôbec neverila a zo zabitia bábätka upodozrievala jeho matku, ktorá skončila na tri roky za mrežami. Dingom sa pripisujú aj ďalšie útoky. Podľa odborníkov však vždy útočili iba psy, ktoré ľudia naučili kŕmením na žrádlo, a keď ho zrazu nedostali, stali sa agresívnymi.
Dingo
Výška: 52 - 60 cm v kohútiku
Dĺžka: 117 - 154 cm
Hmotnosť: 13 - 20 kg
Výskyt: Austrália, juhovýchodná Ázia
Populácia v Austrálii: vyše 400 000