Mali by sme si doplniť:
- vitamín B1 - tiamín
- B2 - riboflavin
- B3 - nikotinamid
- B5 - kyselina pantoténová
- B6 - pyridoxín
- C - kyselinu askorbovú
- B10 - kyselinu listovú
- B12
- minerály a stopové prvky: chróm, zinok, selén, vápnik, bielkoviny, obzvlášť ich stavebné kamene, aminokyseliny
Jahody sú najsilnejším antioxidantom
- Jahody obsahujú množstvo vitamínov: A, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B6 (pyridoxín), C (kyselina L-askorbová), E (tokoferol). - Je v nich tiež veľa minerálnych látok, najmä man- gán, bór, draslík, fluór, fosfor, horčík, kobalt, síra a vápnik (kalcium).
- Obsah vitamínu C v jahodách je podobný ako v citrusových plodoch. Za červenou farbou jahôd je prítomnosť rastlinných pigmentov (polyfenolov), ktoré majú výrazný antioxidačný účinok. Jahody patria spolu s čučoried-kami a brusnicami k najsilnejším potravinovým antioxidantom.
Očisťovacie dni
Lekári odporúčajú takzvané očisťovacie dni, čo znamená pravidelné výrazné obmedzenie konzumácie pevnej stravy, nahradzovanej zeleninovými a ovocnými šťavami. Ide o istú formu hladovky či pôstu. Očistný deň môže byť do stravovacieho režimu zaradený prakticky každý týždeň, najlepšie však v prvý deň. Dôvodom termínu je vo väčšine prípadov zvýšený energetický príjem a väčší objem potravy v čase víkendu. V priebehu očisťovacieho dňa sa organizmus zbaví nahromadených zvyškov požitej potravy v tráviacom trakte a spolu s nimi ďalších toxických látok kolujúcich v organizme, ktoré prijal v priebehu stravovania.
Echinacea a hliva ustricová
K posilneniu imunity môžu pomôcť vitamíny C, D, zinok, výťažky z hlivy ustricovej, rakytníka a echinacey či multivitamínové prípravky pre deti aj pre dospelých obohatené o zložky na podporu imunity. Najrizikovejšou skupinou, náchylnou na ochorenia v tomto období, sú starší ľudia, pacienti s autoimunitnými ochoreniami, onkologickí pacienti, novorodenci, malé deti a ľudia s oslabenou imunitou. „Momentálne sa najčastejšie stretávame s bolesťou hrdla, nádchou, kašľom, horúčkami či hnačkou,“ vraví vedúca lekárne AGL v Kežmarku Tatiana Mečárová.
Ako sa na jar stravovať?
Michaela Blaško, PhD, dermatologička, MySkinLab
Cukry by sme mali konzumovať minimálne, výnimkou je ovocie, ktoré obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Môžeme ho konzumovať v rozumnom množstve ideálne s pridaním bielkoviny, napríklad s bielym jogurtom či tvarohom. Komplexné sacharidy sú do jedálnička vhodné, nemusíme ich vyraďovať. Veľmi dobrým zdrojom sú tie z nižším glykemickým indexom – zemiaky, batáty, quinoa, pšeno, ovos, špalda. Sú výborným zdrojom vlákniny, vitamínov a sú zdraviu prospešné.