V prieskumoch približne polovica ľudí uvádza, že za ostatný rok zažili stresové situácie. Stres nie je vo svojej podstate zlý. Namáhanie svalov napríklad silovým tréningom vedie k prospešným zmenám. Okrem toho krátkodobý stres u zdravých ľudí zvyčajne nepredstavuje nebezpečenstvo. Ak je však stres nepretržitý, najmä u starších alebo nezdravých jedincov, dlhodobé účinky stresu môžu viesť k závažným zdravotným problémom.
Stres nastáva, keď čelíte novej, nepredvídateľnej alebo hrozivej situácii a neviete, či ju dokážete úspešne zvládnuť. Keď ste fyzicky alebo emocionálne vystresovaní, vaše telo sa prepne do režimu boja alebo úteku. Kortizol prúdi cez váš systém a signalizuje vášmu telu, aby uvoľnilo glukózu. Glukóza zase dodáva energiu vašim svalom, takže ste lepšie pripravení zahnať hrozbu alebo utiecť. Počas tohto návalu kortizolu sa vám môže zvýšiť srdcová frekvencia, zrýchliť dýchanie a môžete pociťovať závraty alebo nevoľnosť.
Ak by ste skutočne potrebovali bojovať alebo utiecť pred predátorom, po skončení konfliktu by hladina kortizolu opäť klesla. Keď ste však v chronickom strese, tieto hladiny zostávajú zvýšené. Zostať v tomto zvýšenom stave nie je dobré, pretože vysoké hladiny kortizolu môžu zhoršiť zdravotné stavy, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka a chronické gastrointestinálne problémy.
Našťastie, existuje veľa spôsobov, ako bojovať proti stresu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby ste dodržiavali denný režim, doprajte si dostatok spánku, jedzte zdravé jedlá a obmedzte svoj čas pri sledovaní správ a sociálnych sietí. Jedným z najúspešnejších nástrojov je však fyzická aktivita.
Početné štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv cvičenia na stres. Fyzická aktivita a najmä cvičenie výrazne znížili príznaky úzkosti v štúdii publikovanej napríklad v Advances in Experimental Medicine and Biology. Podobne štúdia Frontiers in Psychology na univerzitných študentoch zistila, že pravidelné šesťtýždňové aeróbne cvičenie nízkej až strednej intenzity pomohlo zmierniť ich depresívne symptómy a vnímaný stres.
Dôvod, prečo je cvičenie také účinné pri potlačovaní stresu, je pomerne jednoduchý. Cvičenie spôsobuje, že vaše telo produkuje viac endorfínov, čo sú neurotransmitery, ktoré zvyšujú vašu náladu. Pohyb tiež bojuje proti zvýšeným hladinám stresového hormónu kortizolu a zároveň zlepšuje prietok krvi. Aké druhy cvičenia sú najlepšie? Zatiaľ čo štúdie ukazujú, že aeróbne cvičenie, ako je plávanie, beh, tanec a box, môže byť najúčinnejšie pri vyplavovaní endorfínov zvyšujúcich náladu vo vašom tele, fungujú aj jemnejšie formy fyzickej aktivity. Myslite na jogu, silový tréning a chôdzu.