Ako postupovať pri komunikácii
Nikdy nechoďte od chrbta!
Nepočujúci sú rôzni. Niektorí vedia rozprávať alebo odzerať z pier. Pri komunikácii:
- Pomaly a zreteľne artikulujte.
- Môžete si spolu písať na papier alebo cez mobil.
- Berte ohľad na to, ak nepočujúci neovláda správne gramatiku. Vtedy treba komunikovať hlavnú myšlienku zrozumiteľne.
- Na úrade, u lekára alebo v novom zamestnaní je vhodné použiť tlmočníka.
- Rodičom, ktorým sa narodí nepočujúce dieťa, odporúčam vyhľadať aj nepočujúcich odborníkov, ktorí ovládajú slovenský posunkový jazyk.
Známa tvár z obrazovky
Tlmočníčku Barbaru sme mali v počiatkoch pandémie možnosť vidieť na obrazovkách každý deň, keď tlmočila dôležité tlačové konferencie. Asi len málokto tuší, že je aj vyštudovanou psychologičkou a k štúdiu posunkového jazyka sa dostala iba náhodou.
Po vypuknutí pandémie ste sa stali tvárou tlačoviek. Bolo potrebné si osvojiť mnoho nových výrazov, ktoré ste dovtedy bežne nepoužívali pri komunikácii?
S novou situáciou prišli, prirodzene, aj nové slová, ktoré sme dovtedy nepoužívali, takže boli aj výrazy, ktoré sme sa my ako tlmočníci museli naučiť, napríklad koronavírus, karanténa, PCR test.
Prečo vás vídame v čiernom oblečení, akoby v rovnošate?
Čierne oblečenie je nepísaným pravidlom tlmočníckej profesie. Keďže posunkový jazyk je vizuálno-motorický jazyk, je dôležité, aby nepočujúcich pri vnímaní jazyka nič nerušilo. Preto tmavé oblečenie slúži ako vizuálne neutrálne plátno, na ktorom je ruky bledej pokožky dobre vidieť.
Máte nejakú oblasť, ktorú tlmočíte najradšej?
Umelecké a konkrétne divadelné tlmočenie je mi srdcu najbližšie. U nás to zatiaľ nie je také rozšírené, hoci situácia je určite lepšia ako pred 10 rokmi, keď sme s týmto tlmočením začínali. Verím, že postupne bude takýchto príležitostí viac.