Ide o prvú kampaň nového programového obdobia 2023-2027, ktoré prináša mnohé novinky pre žiadateľov a ktoré bude PPA uplatňovať už pri týchto žiadostiach. Lehota na podávanie žiadostí o priame podpory je od 17. apríla 2023 do 31. mája 2023. Na rozdiel od predchádzajúcich období budú môcť žiadatelia podávať žiadosti aj posledné dva týždne bez sankcií.
Najdôležitejšie novinky novej kampane
• Povinnosť žiadateľa o priame platby predkladať spolu so žiadosťou elektronickú evidenciu prenajatých a vlastných pozemkov tzv. Súpis. Nakoľko bude potrebné, aby žiadatelia predkladali spomínanú evidenciu v jednotnom formáte, v prípade žiadostí o priame platby 2023 bude možné predkladať túto evidenciu až do 31. júla 2023. PPA pri všetkých žiadostiach o priame podpory administratívne skontroluje, či táto evidencia bola priložená k žiadosti do uvedeného termínu. PPA bude preverovať iba tie časti nahlásených plôch, kde z predloženej evidencie bude vyplývať, že právny titul deklarujú viacerí žiadatelia a preverovať bude tiež žiadosti, ktoré sú predmetom podnetov.
• Povinnosť elektronického podania žiadosti právnickými osobami, pričom do budúcnosti sa plánuje elektronické podávanie žiadostí pre všetkých žiadateľov.
• Preferovanie ekoschém, ktoré vyplýva z nastavenia poľnohospodárskej politiky. Tá má za cieľ zelenšie poľnohospodárstvo s dôrazom na rešpektovanie prírodných špecifík.
• Efektívnejšia kontrola a monitoring poľnohospodárskych plôch na dennej báze prostredníctvom systému AMS, kedy PPA dokáže diaľkovo sledovať plochy žiadateľov, či skutočne na plochách pestujú nahlásenú plodinu, resp. či kosia trvalé trávne porasty včas. Na základe satelitných snímok je možné vyhodnocovať hospodárenie na ploche a posúdiť jej oprávnenosť.
• Kontrola geotagovanými fotkami, kedy bude musieť žiadateľ aktívne vyfotiť plochu, na ktorú bude vyzvaný s presnými súradnicami.
PPA záleží na zvládnutí týchto noviniek zo strany žiadateľov a chce im to čo najviac uľahčiť. Odpovede na najčastejšie otázky žiadateľov bude postupne zverejňovať na www.apa.sk.
Zrušenie zmiešanej plodiny pre rok 2023 – žiadosť o vrátenie
Pre kampaň 2023 nebude možné deklarovať zmiešanú plodinu, nakoľko táto plodina bola väčšinou nesprávne deklarovaná v zozname poľnohospodársky pozemkov. Preto musela PPA pristúpiť k jej zrušeniu pre danú kampaň. V aplikácii GSAA je možné zakresliť spomínané užívané plochy, t. j. od 0,1 ha. Brali sme do úvahy aj striedanie plodín, systém monitorovania plôch pomocou satelitných údajov, budúce auditné zistenia a podobne. Okrem zrušenia zmiešanej plodiny pribudnú do príručky nasledovné plodiny, Strukovinovo-obilná miešanka, Olejninovo-obilná miešanka, Strukovinovo-olejná miešanka, Viacročná miešanka bez tráv a Zmiešaná zelenina.
Je možné požiadať o výnimku, ak chceme po úhore, v rámci rotácie plodín, zasiať repku olejnú ozimnú? Táto sa v našej lokalite seje od polovice augusta. Chceme, aby nám na parcelách nevznikali úhorové ložiská plné burín, z ktorých sa potom budú môcť šíriť škodcovia a choroby. Lebo inak budeme obmedzení s rotovaním plodín v osevnom postupe a toto nie je v súlade s cieľmi strategického plánu.
Čo sa týka odstraňovania úhoru s porastom, nie je stanovený spôsob ani termín likvidácie úhoru. Žiadateľ môže likvidovať úhor podľa potreby, ale pre potreby priamych platieb musí dodržať potrebné percento neproduktívnych prvkov v rámci DPEP8. Poľnohospodár udržiava úhor s porastom najmä zabránením rozširovaniu náletov drevín a odstraňovaním inváznych druhov rastlín a húževnatých burín. Pôda ležiaca úhorom s porastom sa nesmie využívať na poľnohospodársku výrobu v období od 1. marca do 1. septembra. Pôda ležiaca úhorom pre potreby DPEP 8 na viac ako 5 rokov zostáva ornou pôdou. Na pôde ležiacej úhorom možno vykonať opatrenia zamerané na vytváranie zelenej pokrývky pôdy na účely biodiverzity vrátane výsevu zmesí osív voľne rastúcich rastlín. Používanie prípravkov na ochranu rastlín je zakázané.
Koľko úhoru musím nechať, ak žiadam platbu na 50 ha plochy? Ešte som sa nerozhodol, či požiadam aj o eko-schému.
Ak nežiadate platbu na eko-schému, máte 2 možnosti. Ponechať minimálne 4 % z ornej pôdy neproduktívnym plochám a prvkom vrátane plochy ležiacej úhorom, alebo vyčleniť minimálne 7 % z ornej pôdy tak, že 3 % tvorí plocha ležiaca úhorom alebo neproduktívne prvky a zvyšok medziplodiny a plodiny viažuce dusík. Ak sa rozhodnete požiadať aj o platbu na eko-schému, tak musíte nad rámec DPEP 8 v roku 2023 ponechať plochu ležiacu úhorom alebo neproduktívne prvky 1 % vami užívanej plochy.
Neproduktívne prvky na ornej pôde máme vyčleniť 4 % alebo 5 % (4 % GAEC 8 + 1 % ekoschémy)?
V tomto prípade to má byť 4 % GAEC 8 + 1 % eko- schémy.