Na zavedení sa okrem iného podieľalo aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré zmenu podporovalo. "Je na mieste otázka, či je tu ochota prekonávať legislatívne a regulačné bariéry a ako veľmi regulátorom záleží na znižovaní odvrátiteľných úmrtí preventabilných ochorení, ako aj na pripravenosti štátu na hrozby pandémií," skonštatoval Sukeľ. Upozornil pritom na slabú zaočkovanosť populácie Slovenska proti chrípke. Dodal, že zámer posilniť kompetencie farmaceutov v lekárňach je aj v programovom vyhlásení vlády.
V prospech zavedenia očkovania do lekární hovoria podľa SLeK dlhodobé skúsenosti zo zahraničia. "Okrem samotného očkovania sú farmaceuti zapojení v procese edukácie, pomáhajú znižovať tlak na systém zdravotnej starostlivosti, odbremeňujú vyťažené ambulancie praktických lekárov, prinášajú úsporu nákladov spoločnosti a pomáhajú napríklad aj v identifikácii osôb vo zvýšenom riziku nákazy," načrtol Ján Klimas, dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.
Ako vysvetlila komora, verejné lekárne dokážu zlepšiť dostupnosť očkovania proti chrípke najmä vzhľadom na ich počet a hustú sieť, prevádzkový čas a schopnosť prispôsobiť sa miestnym potrebám obyvateľov.