Od ich pôvodného domova ich delia tisíce kilometrov, napriek tomu na voľnom oceáne zdarne konkurujú miestnym druhom, zistili podľa serveru CNN odborníci.
Veľká tichomorská odpadková škvrna je obrovské množstvo odpadkov o rozlohe bezmála milión kilometrov štvorcových, teda zhruba o veľkosti Egypta, ktorá sa rozkladá medzi pobrežím Kalifornie a Havaja. Na rozdiel od organického materiálu, ktorý sa rozloží a potopí do vĺn v horizonte mesiacov, nanajvýš rokov, môže plastový odpad na hladine plávať desaťročia. Poskytuje pritom útočisko živočíchom po celé generácie.
"Prekvapilo nás, aké časté tam boli druhy žijúce pri pobreží. Boli na 70 percentách odpadu, ktorý sme našli," uviedla vedúca autorka štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Ecology & Evolution Linsey Haramová z amerického Národného ústavu pre potraviny a poľnohospodárstvo (NIFA).
Haramová spolu s kolegami skúmala 105 kusov plastu vylovených z tichomorskej odpadkovej škvrny v období od novembra 2018 do januára 2019. Na odpadkoch našli 484 morských bezstavovcov patriacich k 46 rôznym druhom, z ktorých 80 percent sa bežne vyskytuje pri pobreží.
"Pomerné veľké percento rozmanitosti, ktorú sme našli, tvorili pobrežné druhy, a nie pôvodné druhy žijúce na otvorenom oceáne, ktoré sme prevažne očakávali," uviedla Haramová. Dôsledky zavlečenia týchto nepôvodných druhov nie sú podľa nej doteraz plne známe.