Táto vzácna minca bola objavená v kremnickej banke počas prvej republiky. Ide o najzáhadnejšiu československú obehovú mincu, pretože doteraz nie je jasné, prečo bola vyrazená. Dražiť sa bude aj extrémne vzácny 5-dukát Leopolda I. z roku 1675, ktorého vyvolávacia cena bude 200-tisíc eur. Záujem o numizmatické predmety stúpa a aukčný dom očakáva rekordnú účasť.
„V každej aukcii sa snažíme zberateľom ponúknuť niečo jedinečné. Na našej výročnej 30. dražbe, to bude minca, ktorá je označovaná za najzáhadnejšiu československú obehovú mincu a jej pôvod siaha až do raných rokov prvej republiky. V roku 1926 Július Ritter, zamestnanec mestskej sporiteľne v Kremnici, zachytil 5-haliernik s rokom razby 1924 a prezieravo predpokladal, že doposiaľ ním nevidená minca je výnimočná,“ hovorí spoluzakladateľ aukčného domu Elizej Macho.
Dopĺňa, že už príprava razby mince je zahalená rúškom tajomstva. Na rok 1924 totiž nebola plánovaná žiadna razba 5-haliera. Napriek tomu sa na zberateľskom trhu objavuje pár exemplárov 5-halierov s letopočtom 1924. V 80-tych rokoch sa objavili ďalšie kusy, tzv. papalášske, ktoré boli údajne razené ako darček pre prominentných členov delegácií mincovne. Tie však už na sebe nesú znaky prasknutého razidla, ktoré do celého príbehu vnáša ďalšiu záhadu. Vyvolávacia cena draženého exemplára, s jasným pôvodom a bez známok poškodeného razidla, bude 30-tisíc eur.
Najdrahšou mincou, ktorú si budú môcť zberatelia vydražiť, je najkrajší známy kus 5-dukátu Leopolda I. vyrazený v bratislavskej mincovni. „Ide o kabinetný kus s nádhernou patinou a zrkadlovým leskom v plochách a jeho vyvolávacia cena bude 200-tisíc eur,“ prezrádza Elizej Macho. V aukcii sa budú dražiť aj vzácne ročníky svätováclavských dukátov z roku 1951 vo všetkých štyroch nominálnych hodnotách (10-dukát, 5-dukát, 2-dukát a dukát). Ich súhrnná vyvolávacia cena bude 240-tisíc eur.
Zaujímavou položkou 30. jubilejnej aukcie bude aj extrémne vzácna medaila z roku 1765. Jej autorom je dvorný medailér viedenskej mincovne Anton Wideman. Medailu vytvoril na prijatie cisárskeho titulu Jozefa II. a na nastúpenie spoluvlády s ovdovelou cisárovnou Máriou Teréziou. „Zberatelia budú dražiť exemplár, ktorý je v špičkovo zachovalom stave, pochádza z francúzskej šľachtickej pozostalosti a jeho vyvolávacia cena bude 60-tisíc eur.“