Rozdiel medzi príjmami a výdavkami vo verejnej správe sa v minulom roku znížil o viac ako polovicu, a to na 2,23 miliardy eur, čo predstavovalo 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP). Verejný dlh ku koncu roka dosiahol 63,38 miliardy eur alebo 57,8 % HDP. „Tento dlh je nižší ako rok predtým. Za roky 2021 a 2022, čo sú roky našej vlády, sme dosiahli v histórii Slovenska najnižší štrukturálny deficit, ktorý zahŕňa pravidelné príjmy a výdavky štátu, čo je prvýkrát za 30 rokov. Plníme maastrichtské kritériá a Slovensko je zaradené medzi pokročilé ekonomiky EÚ. Z V4 Poľsko a Maďarsko nie sú medzi týmito ekonomikami,“ nešetril chválou premiér Eduard Heger.
Čo nás zachránilo?!
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) tvrdí, že za úspechom boli najmä vyššie príjmy vrátane nedaňových príjmov, nižšie investície v obrane a vyššie výdavky v samosprávach. „Na strane pozitív prišlo k navýšeniu daňových a odvodových príjmov o 1,5 mld. eur,“ vysvetľujú odborníci z RRZ. Maľovanie si ružovej budúcnosti však podľa NBS nie je vôbec na mieste. „Ekonomika oslabne následkom vysokej inflácie na sociálne výdavky, nákladných kompenzačných opatrení cien energií a plošných rodinných opatrení,“ píše sa v správe NBS.
Európskej komisie (EK) však hovorí, že slovenské verejné financie sú z dlhodobého hľadiska v najhoršom stave v EÚ. Ak sa chceme vyhnúť nezvládateľnému nárastu dlhu v budúcnosti, tak budeme musieť urobiť opatrenia za viac ako 11 % HDP. Patríme totiž do pásma vysokého rizika spolu s ďalšími šiestimi členskými krajinami. Problémy začali už za vlády Smeru najmä v oblasti dôchodkov, keďže populácia starne rýchlejšie ako pribúda pracovnej sily.
Zruinovať nás môžu „atómovky“
Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV
- Tento rok je volebný a politici prichádzajú s populistickými návrhmi a všetky tieto „atómovky“ môžu zruinovať verejné financie. Ak ich poslanci schvália, nebudeme schopní splniť maastrichtské kritériá. To, že my sme boli zaradení v MMF medzi vyspelé ekonomiky a Maďarsko a Poľsko nie, je dané tým, že Poliaci dávali ešte štedrejšie prídavky na rodiny. To isté Maďarsko, kde si Orbán drží pozíciu len vďaka rozdávaniu peňazí.