Vždy sa však vracala k svojej vášni – k bylinám. Na sociálnej sieti založila portál Bylinková škola Matky zeme, kde radí a učí ľudí ako si udržať zdravie alebo si pomôcť pri liečbe darmi z prírody. Aktuálne jej po úspešnej Bylinkovej škole vyšla druhá kniha Rok bylinkára.
Aký je rozdiel medzi prvou knihou Bylinková škola a druhou s názvom Rok bylinkára?
Prvá kniha je skutočne bylinková škola, je to abeceda bylinkára. Sú tam popísané základné veci, ktoré by mal poznať každý, ak sa ide venovať bylinám, prírode. V prvej knihe je dosť veľký priestor pre prírodné zákony a zákonitosti – teda ako to funguje v prírode, ako sa pohybujú telesá na oblohe, ako to vplýva na prírodu, dozviete sa v nej o rytmoch, prírodných cykloch... Opisujem štyri živly, pretože to všetko sú súvislosti, z ktorých vychádzame pri poznávaní rastlín. Druhá časť prvej knihy je venovaná piatim párovým celkom podľa čínskej medicíny. Popisujem čo to je, ako fungujú orgány v tele. Pri každom orgánovom celku sú štyri rastliny. Podrobne sa venujem botanike, aj duchovnému posolstvu.
Čo viac sa ešte dá o bylinkách popísať?
Druhá kniha je robená iným štýlom, ale je rovnako praktická, zameraná na ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima s podkapitolami čo sa deje v konkrétnom ročnom období v prírode, ako žili naši predkovia v konkrétnom ročnom období. Ak hovoríme o liečivej sile byliniek, treba pripomenúť, že čas, kedy sa zbierajú, je veľmi dôležitý. Až do nástupu novovekého lekárstva sa obyčajní ľudia aj liečitelia riadili pohybmi nebeských telies. Svoje pozorovania s dianím na oblohe spracovali do systému pravidiel a praktických rád pre všetky udalosti dňa: kedy sadiť, orať, zbierať úrodu, kedy rúbať stromy na stavbu domov a kedy na kúrenie, aj kedy zbierať liečivé bylinky. Aj liečebné úkony robili v súlade s hviezdnou oblohou.
Čo konkrétne treba mať na zreteli pri zbere byliniek?
Že bylinky sú živé bytosti. V púčiku je príprava pre celú rastlinu, pre celý strom. Je tam veľa sily, energie, v púčiku sú všetky informácie, ktoré rastlina potrebuje na svoj rast. Na jar by sme nemali premeškať obdobie zberu zárodočných tkanív, púčikov, výhonkov, kôry... Lebo práve v tomto období môžeme vyrobiť špeciálne liečivo. Nazýva sa to gemmoterapia. Gemmon v latinčine znamená púčik. V púčiku je zárodočná sila, prudkosť jari, keď musí prerážať zem... Robíme hlavne tinktúry, nakladáme púčiky do alkoholu. Tinktúry robíme z celých rastlín alebo z koreňov a z vňatí. Gemoterapia k nám prišla asi v 80. rokoch minulého storočia, rozvinula sa hlavne po revolúcii.
Teraz máme jar, ktoré rastlinky je vhodné zberať práve v tomto čase?
V prvých jarných rastlinách je obrovská sila. Na jar zbierame korene rastlín – koreň púpavy, čakanky, pýru, kostihoja a mnohé ďalšie. Zbierame aj prvé kvety – opäť je to púpava, sedmokrásky, listy medvedieho cesnaku, skorocel. Musia to byť však prvé rastliny, v tých je najviac prieraznej sily a enzýmov – životabudičov, ktoré potrebuje napríklad naša pečeň. Jar je obdobie, kedy by sme sa mali postarať o pečeň, o žlčník po tom, čo sme v zime jedli ťažké, mastné jedlá. Príroda nám všetko takto krásne naservíruje. Bylinky, ktoré naši predkovia zbierali v minulosti pred sv. Jurajom, považovali za magické s obzvlášť veľkou silou.
Ak chceme vysadiť liečivé bylinky do záhrady, na čo treba dbať? Ako zistíme, ktoré miesto je pre ich rast najlepšie?
Skôr než sa rozhodneme zasadiť semená alebo sadenice do zeme, urobíme si podrobný výsevný plán. Nie je to len o tom, že si povieme, tu zasadím mätu, tam medovku, pažítku, šalviu... Pýtame sa samotných byliniek, kde chcú rásť. Držíme v rukách kvetináč s maličkými sadeničkami a prechádzame sa po záhrade. Nechávame cez seba prúdiť vibrácie rastliniek, zastavujeme sa na určitých miestach a predstavujeme si ich v plnej sile. Ak máme len semená, tak to robíme s vrecúškom semien.