Vyberte sa do prírody za zdravím
Jar tu máme už vyše mesiaca a ešte ďalšie dva bude tróniť na piedestáli ročných období. Ak sa vyberiete na turistiku alebo len na bežnú nedeľnú prechádzku, poobzerajte sa okolo seba, v prírode nájdete častokrát to, za čo nemusíte platiť peniazmi - bylinky, ktoré vám môžu pomôcť pri mnohých zdravotných ťažkostiach. Tu sú niektoré z nich...
Top 5 jarných liečivých rastlín
Zádušník brečtanovitý
Ako liečivá rastlina sa používal už v stredoveku, bol považovaný za zázračnú rastlinu, chrániacu pred morom a čarami. Verilo sa, že zaháňa zlých duchov od zvierat, dokonca aj včiel. Varilo sa z neho pivo, používal sa aj na čistenie úľov. Nájdeme ho skoro všade, kvitne až do júna. Je vhodný pre ľudí so zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny. Podporuje chuť do jedla, obsahuje horčín. Lieči podráždené črevá, používa sa pri hnačke. Chráni pečeň pred poškodením. Obsahuje éterické oleje, ktoré pôsobia protizápalovo, účinne odhlieňuje, lieči kašeľ a zápal hltanu. Vhodný je pri vírusových infekciách. Mierni bolesti pri zápaloch močového mechúra. Zvonku sa využíva ako obklad na ekzémy a rany.
Tip: Vňať roztlčieme, aby pustila šťavu, priložíme na pokožku a zakryjeme fóliou. Kúpele so zádušníkom upokojujú a posilňujú nervovú sústavu, uvoľňujú svaly, liečia reumatické ochorenia a bolesti kĺbov.
Prvosienka jarná
Obľubuje slnečné miesta, kamenisté až ílovité pôdy. Kvitne od apríla do mája. Je čiastočne chránená, môže sa trhať len vňať a kvety, ale nie korene! Tie nájdeme v obchodoch s bylinkami, kde ich dodávajú pestovatelia. Podáva sa pri zápale pľúc, obsahuje kyselinu salicylovú, má podobné účinky ako aspirín. Pôsobí močopudne, prispieva k rozpadu močových a obličkových kameňov. Je účinná pri reume a dne, pôsobí proti nespavosti, nervovej triaške, proti stresu, na celkové upokojenie. Lieči aj obrnu, dnu a je účinná proti mŕtvici.
Tip: Jednu polievkovú lyžicu zalejeme 250 ml studenej vody, 15 minút necháme lúhovať, potom vodu pomaly privedieme do varu, odstavíme, 10 minút lúhujeme, precedíme. Pijeme 3 šálky medzi jedlami. Je to vynikajúci čaj pri zápale pľúc.
Podbeľ liečivý
Táto trvalka kvitne už od februára, rastie na piesčitých násypoch, odkrytých nechránených pôdach a v priekopách. Na začiatku kvitnutia zbierame kvety, neskôr - v máji a v júni listy. Lieči ochorenia dýchacích ciest utišuje dráždivý kašeľ, rozpúšťa hlieny, podporuje vykašliavanie. Pomáha aj pri ťažkých zápaloch pľúc, bronchitíde. Odvar z listov sa používa na liečenie ekzémov, zábal z čerstvých listov proti reume a bolestiam kĺbov. Obklady sú účinné aj proti zápalom žíl a pri zápale pľúc. Listy liečia aj rany a popáleniny.
Tip: Čerstvé listy rozmixujeme alebo podrvíme na kašu, pridáme smotanu. Prikladáme na zapálené žily, obklad môžeme nechať pôsobiť celú noc.
Žihľava dvojdomá
Žihľava zastavuje krvácanie pri maternicových alebo hemoroidných krvácaniach, používa sa pri chronických varikóznych vredoch, pri krvácaní z nosa, vykašliavaní krvi. Účinkuje blahodárne pri zápche, používame ju pri arterioskleróze a tráviacich ťažkostiach. Zlepšuje látkovú výmenu, účinkuje pri cukrovke, žltačke, má protireumatický účinok pri bolestiach kĺbov. Korene vykopávame skoro na jar (marec) alebo na jeseň (november). Dobre očistené ich sušíme na slnku alebo v tieni pri teplote do 50 stupňov. Listy sušíme v tieni. Znižuje riziko krvácania po úrazoch a operačných zákrokoch, podporuje zdravie pečene a mnoho iného a tiež dopĺňa vitamíny v rámci prevencie. Je veľmi bohatým zdrojov antioxidantov. Preto je veľmi vhodná na rôzne omladzovacie a detoxikačné kúry a diéty. Je vhodná do šalátov, smoothie, do polievok alebo ako čaj či odvar.
Tip: Môžete ju zmraziť a pridávať do jedál počas celého roka.
Púpava lekárska
Na liečebné účely sa zbierajú korene, vňať, listy aj kvety. Púpava má významné účinky na tráviaci systém, najmä na funkciu žlčníka a pečene. Pomáha pri prečistení čriev alebo pri prekysličenom žalúdku. Látky majú aj žlčopudný účinok a ovplyvňujú tvorbu žalúdočnej šťavy. Rastlina môže pomôcť aj pri reumatizme a dne, prospešná môže byť aj pre cukrovkárov tým, že znižuje hladinu krvného cukru. Má aj močopudné účinky. Z púpavového kvetu, ktorý obsahuje karotenoidy a flavonoidy, sa najčastejšie vyrába med alebo sirup, na sušenie nie sú vhodné. Kvet púpavy je nápomocný pri liečbe chorôb dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie. Mladé čerstvé listy, ktoré ešte neobsahujú horké mlieko, sa pre vysoký obsah vitamínu C pripravujú ako šalát. Koreň púpavy sa považuje za najúčinnejšiu časť rastliny. Práve ten môže pomôcť pri zápale pečene, problémoch so slezinou, žlčníkom, pri anémii či prečistení krvi. Zbiera sa ešte pred rozkvitnutím rastliny. Mal by sa poriadne očistiť, usušiť a skladovať v pevnom obale na suchom a tmavom mieste.
Tip: Pripravte si domáci púpavový med. 400 kvetov púpavy umyte a zalejte asi litrom vody. Priveďte k varu, ešte 15 minút varte na miernom ohni, potom odstavte zo sporáka. P o 24 hodinách preceďte zmes cez plátno, pridajte cukor a varte do zhustnutia. Med nalejte do zaváraninových pohárov.