Poďme sa pozrieť ešte na Ukrajinu. Zaujíma ma váš názor v súvislosti s tým, čo hovorí poslanec Hlasu Peter Kmec, jeho ste už dnes spomínali – povedal, že pre Rusko je Slovensko dôležité iba vtedy, ak hráme úlohu nejakého užitočného idiota, na rozbíjanie jednoty Európskej únie a NATO. Nemá v tejto veci pravdu? Že ako malý štát budeme jednotní s Európskou úniou, alebo budeme v područí Ruska?
Ale v čom to rozbíja jednotu Európskej únie? Sme krajina, ktorá poskytla Ukrajine obrovskú humanitárnu pomoc, a v tomto by aj naša vláda pokračovala, keby to bolo potrebné. Sme vláda, ktorá si plní záväzky členstva v NATO a v Európskej únii. To, že máme iný názor? No tak prepáčte, dovolím si mať iný názor. Ja si myslím, že vojna na Ukrajine nezačala pred rokom aj dvoma mesiacmi, ale začala v roku 2014, keď ukrajinskí fašisti zabíjali občanov ruskej národnosti na Ukrajine. Mám na to iný názor, ja som stále presvedčený, že Američania bojujú cez ukrajinských vojakov s Ruskom.
V roku 2014 začalo Rusko útočiť na Donbas.
Všetko začalo vyvražďovaním, alebo vraždami, občanov ruskej národnosti zo strany ukrajinských fašistov. Prosím neprekrúcajte už aj vy tu zase všelijaké údaje, ktoré sú. Preto máme iný názor na Ukrajinu.
Čiže tým pádom malo podľa vás Rusko právo napadnúť Ukrajinu.
Nie. Keby ste poriadne sledovali naše vyjadrenia, my budeme opakovane tvrdiť, tak, ako som to povedal pri Iraku. V Iraku bolo hrubo porušené medzinárodné právo. Na Ukrajine bolo hrubo porušené medzinárodné právo. Ale rovnako hovoríme, že podporovať vojnu na Ukrajine, ako to robia Spojené štáty, je nezmysel. Tá vojna bude pokračovať. O dva, o tri roky bude o 300 000 viac mŕtvych, ale budú na tom istom bode. Nič nezmení postoj Ruska k Ukrajine, to si treba zapamätať. Nič. Žiadne sankcie, môže tam zomrieť neviem koľko vojakov – nič nezmení postoj Ruska k Ukrajine. Tak prečo si nesadnúť hneď teraz. Rozdiel medzi nami a inými krajinami Európskej únie je v tom, že my hovoríme – poďme okamžite rokovať o mieri, zastavme všetky vojenské operácie a poďme rokovať o mieri.
A ako si tento mier predstavujete? Že Ukrajinci sa vzdajú a prídu o časť územia?
Pán moderátor, to je predsa na vyjednávačoch, musia si sadnúť tí, čo bojujú. Američania s Rusmi sa mastia na ukrajinskom Waterloo, tak sa musia dohodnúť a povedať si, ako to bude celé vyzerať. Dnes pripúšťajú americkí diplomati, dokonca Blinken použil veľmi zaujímavé spojenia, že pravdepodobne ten mier nebude celkom zadarmo pre Ukrajinu. Máte pocit, že Rusko môže niekedy odísť z Krymu? No tak na to zabudnite. Také sa nikdy nestane. Vy si myslíte, že Rusi teraz zoberú všetky zbrane a odídu len tak z Donbasu a z Luhanska? To sa asi nestane. Jednoducho, to sú reálie. Ale o tom oni musia medzi sebou rokovať. A čo je teda lepšie? Nechajme ich mlátiť sa ešte tri roky, nechajme 300-400-tisíc mŕtvych ľudí nech tam je tých vojakov, na jednej aj na druhej strane, a keď si o tri roky sadnú, pán moderátor, budú presne tam, kde sú dnes.
Ja si vám dovolím kontrovať tým, že pred rokom, keď vypukol tento konflikt priamym útokom Ruska, tak nikto asi nečakal, že sa Ukrajinci dokážu brániť tak dlho a že pre Rusko to bude také fiasko ako v súčasnosti je. Hovoríte, že nemôžu stratiť Krym alebo Donbas...
Pán moderátor ja nechcem v žiadnom prípade komentovať vojenskú stránku. Nemôžete poraziť jadrovú veľmoc v konvenčnej vojne. Bodka. To je pravidlo, ktoré tu je a ktoré sa nikdy nemôže zmeniť.
Američania napríklad vyhrali v Afganistane alebo v Iraku, keď teda nemôžete poraziť jadrovú veľmoc?
Američania vyhrali v Afganistane?