Strana pripomína, že v minulosti boli vyhlásené výzvy na čistenie Slovenska, do ktorých sa zapojilo viac ako 200 samospráv. Takéto environmentálne aktivity fungovali len krátko, čo malo, ako tvrdí, za následok nárast počtu čiernych skládok. Hlas zdôrazňuje aj nutnosť prevencie a predchádzanie vzniku čiernych skládok. Dôležitú úlohu v tomto zohráva dostupnosť zberných dvorov i environmentálna výchova.
Reakcia envirorezortu
Nelegálne skládky a ich odstraňovanie sú podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR záležitosťou oddelení starostlivosti o životné prostredie na úrovni okresov v gescii Ministerstva vnútra (MV) SR. "Tieto oddelenia sa práve za Roberta Kaliňáka presunuli z rezortu životného prostredia na rezort vnútra, a tak MV prevzalo kontrolu aj nad financovaním odstraňovania týchto skládok," reagovalo oddelenie komunikácie MŽP.
Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj súhlasí s tým, že súčasný systém nie je dobrý. Riešenie by podľa neho priniesla zásadná reforma kompetencií medzi MV a MŽP, čo už niekoľko rokov aj sám presadzuje. Rezort životného prostredia má podľa neho síce sekciu odpadového hospodárstva a inšpekciu v teréne, ale nemá pod sebou oddelenia okresných úradov zodpovedné za životné prostredie. "Zatiaľ som nenašiel pochopenie na prenos kompetencií, a tak zle nastavený systém naďalej prenáša nepríjemnú zodpovednosť za nelegálne skládky na samosprávy," poznamenal Budaj.