TASR správu prevzala z agentúry AFP. Uplynulých osem rokov bolo v histórií meraní najteplejších, pričom koncentrácia skleníkových plynov v ovzduší dosiahla nové maximá, uviedla meteorologická organizácia OSN.
"Ľadová pokrývka v moriach okolo Antarktídy sa vlani zmenšila na najnižšiu zaznamenanú úroveň a topenie niektorých európskych ľadovcov dosiahlo doslova extrémnu úroveň," uviedla WMO.
"Boj proti topeniu ľadovcov sme už prehrali, pretože koncentrácie CO2 v ovzduší sú už príliš vysoké," uviedol v rozhovore pre AFP šéf WMO Petteri Taalas. Topenie ľadovcov je podľa neho veľmi vážnym problémom, pretože sa tým znížia zásoby sladkej vody pre potreby ľudí aj pre poľnohospodárstvo. Môže to spôsobiť aj pokles hladín riek, čo by mohlo ohroziť lodnú dopravu.
Hladina svetových oceánov stúpla na najvyššiu úroveň, uvádza WMO. Medzi rokmi 2013 až 2022 stúpla hladina oceánov v priemere o 4,62 milimetra ročne, čo je dvojnásobok oproti údajom zaznamenaným v rokoch 1993-2002. V oceánoch, kam smeruje približne 90 percent tepla, ktoré sa v dôsledku skleníkových plynov koncentruje v zemskej atmosfére, boli okrem toho zaznamenané rekordne vysoké teploty.