Mimoriadne dôležitou súčasťou bola podľa jeho slov aj fyzická príprava. „Okrem Slovenska prebiehala aj v Česku, Maďarsku či v Chorvátsku. Vyskúšal som si bicyklovanie za každých podmienok, v daždi aj horúčavách. Bol to dobrý test mojich schopností,“ usmial sa čiperný penzista.
Najnáročnejšie úseky
Samotná cesta sa zaobišla bez väčších komplikácií či zdravotných problémov. A to napriek tomu, že v niektorých krajinách Južnej Ameriky existujú pre cudzincov isté riziká - či už prechod cez povestné slumy, drogové kartely alebo cez tropické malarické územia. „Problémy som eliminoval tak, že som nejazdil popoludní a večer, keď sú aktívni ‚bad boys‘, a keď už som spal vonku, vyhľadával som miesta mimo sídiel,“ povedal.
Zápis do Guinnessovej knihy?
Dobrodruh prezradil aj to, kde zažil najnáročnejšie etapy. „Náročné to bolo v troch krajinách - Peru, kde som prešiel dokopy 2 200 km pacifickým pobrežím v smere na juh v protivetre, na púšti. Potom v Bolívii, kde som prechádzal cez Altiplano. Vo vyšších polohách bola takmer v kuse zima a najnáročnejšia bola Patagónia v Argentíne,“ uzavrel s tým, že by svoj výkon chcel zapísať do Guinnessovej knihy rekordov a s predstaviteľmi už je v kontakte.
Detaily trasy
- Začiatok: Achorage (Aljaška, USA) 12. 6. 2022
- Koniec: Ushuaia (Argentína) 23. 3. 2023
- Cesta trvala 284 dní
- Zdolal počas nej 25 760 km a 16 krajín
- Najnáročnejšie etapy: v Peru, v Bolívii, v Argentíne (Patagónii)