Pedagógovia by tak v niektorých častiach krajiny zarábali lepšie ako v iných. Ako si to predstavuje šéf školstva a čo na tom prekáža učiteľom?
Platy pedagogických zamestnancov sú určené fixne tabuľkovo. Pred rokom priemerne zarábali 1 150 €, no vláda ich nedávno zvyšovala. Minister Horecký uvažuje o tom, že by sa odmeňovalo na základe toho, v akom regióne vyučujú a žijú. „Za rovnakú prácu alebo rovnakú kvalitu práce si nedokážu zabezpečiť porovnateľnú kvalitu života,“ uznáva Horecký. Zmeny by uvítal aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý spravuje stredné školy.
„Doterajší systém odmeňovania bol extrémne nespravodlivý voči učiteľom z Bratislavského kraja. Ak by došlo k regionálnym koeficientom, napravila by sa nimi historická krivda, keďže životné náklady v Bratislave sú neporovnateľne vyššie,“ uviedol pre Nový Čas Juraj Droba.
Minister nehovorí, že by sa tabuľkové mzdy menili, pribudol by však nový parameter. „Ak uvažujeme o tom, že by sme nejakým koeficientom, podobne ako je tepelný koeficient pri prevádzkovom normatíve, ktorý zohľadňuje, že v niektorých regiónoch je potreba viac a dlhšie kúriť, v niektorých menej a kratšie. Tak aby školy mali zhruba férovo rovnaký objem finančných prostriedkov na to, aby zabezpečili rovnakú kvalitu života nielen detí v triedach, aby im bolo približne rovnako teplo, ale aby si učitelia vedeli v tých svojich regiónoch zabezpečiť porovnateľnú férovú kvalitu života,“ vysvetlil.
Slovensko podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR výrazne zaostáva s priemernými platmi oproti iným krajinám v EÚ. Nízke platy v odbore školstva tiež spôsobujú, že mladí ľudia nejavia záujem o toto zamestnanie. Najviac pedagógov dlhodobo chýba práve v hlavnom meste a okolí. „Najviac sú to učitelia odborných predmetov, informatiky, matematiky, fyziky, ale aj učitelia cudzích jazykov,“ uviedli od Drobu.