Nemá to racionálny základ
Vladimír Lajčák, riaditeľ Strednej športovej školy v Poprade
Je to zase jeden z tých nekompetentných návrhov. Nemá to žiaden racionálny základ. Za to, že v Bratislave majú nedostatok učiteľov, idú trestať zvyšok Slovenska. Odmeňovať učiteľov podľa priemernej mzdy, to je čo za nezmysel? Keby zaviedli reálnu a zmysluplnú pohyblivú zložku mzdy, aby riaditelia mohli odmeniť a oceniť učiteľov, ktorí naozaj robia a snažia sa.
Mali by sme byť na jednej lodi
Pavol Michal, riaditeľ Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella, Štiavnické Bane
Keď už robíme v jednom odvetví, tak by sme mali byť aj platovo na jednej lodi. Takýmto spôsobom len odlákame učiteľov do akože „lepších“ regiónov, pretože tam budú zarábať viac, a v tých „horších“ častiach už nebude mať vôbec kto učiť.
Za rovnakú prácu chceme rovnakú plácu
Pavel Ondek, predseda Odborového zväzu školstva
Ako systém funguje teraz?
Pedagogický odborný zamestnanec podľa toho, ako je zaradený do platovej triedy a tarifného stupňa, je platený rovnako, či je v Bratislave, Prešove alebo Medzilaborciach. Riaditeľ školy môže dať dotyčnej osobe osobný príplatok alebo odmenu až do výšky jej tarifného platu. Situácia je však taká, že školy na to peniaze nemajú.
Aký spôsob odmeňovania by ste si predstavovali vy?
My hovoríme, že zamestnanci škôl majú mať za rovnakú prácu rovnakú plácu. Pokiaľ je to živobytie drahšie, tak podľa nás by sa o to mali postarať samosprávy, ktoré dostávajú podielové dane fyzických osôb. Najbohatší na podielové dane je Bratislavský samosprávny kraj. My sme navrhovali, či je možné, že by zamestnanec školstva mohol získať byt lacnejšie ako iný zamestnanec v inej firme. Ale navrhovali sme, aby plat zamestnanca v regionálnom školstve bol 1,2-násobku priemerného platu v hospodárstve. Čím vyšší kariérny stupeň, tým by bol vyšší koeficient, takže strop by bol, dajme tomu, 1,8.
Čo hovoríte na návrh koeficientu ministra Horeckého?
Ja hovorím o koeficiente všeobecne pre regionálne školstvo. Nie zvlášť Bratislava a zvlášť Prešov. To, že priemerná mzda v Prešovskom kraji je nižšia, ako je v Bratislavskom, nie je príčinou zamestnancov školstva, lebo tí majú rovnaké platy. Na to sú tie firmy, ktoré pôsobia na jednotlivých územiach, že nezaplatia zamestnancom tak, ako zaplatí tá istá firma, dajme tomu, v Bratislave.