Loď, ktorú 1. júla 1942 potopila americká ponorka, sa našla v hĺbke viac ako štyri kilometre, uviedla skupina Silentworld Foundation, ktorá sa zaoberá podmorskou archeológiou a túto misiu zorganizovala. Potopenie lode Montevideo Maru bolo najväčšou námornou katastrofou Austrálie – zahynulo pri ňom zrejme 979 austrálskych občanov vrátane najmenej 850 vojakov. Na palube boli aj civilisti z 13 ďalších krajín, uviedla Silentworld Foundation. Celkový počet obetí sa tým zvýšil na približne 1060.
Po niekoľkých rokoch príprav začali prieskumníci po vraku pátrať 6. apríla v Juhočínskom mori severozápadne od hlavného filipínskeho ostrova Luzon. Pozitívny nález zaznamenali už o 12 dní neskôr. Pri pátraní použili špičkové vybavenie vrátane autonómneho podmorského vozidla so sonarom.
#breaking Wreck of Australia’s largest maritime disaster found. WWII ship Montevideo Maru sunk off Philippines in 1942 with approximately 1060 prisoners, both military and civilian, lost. At least 850 Australian service members and 210 civilians from 14 countries were on board pic.twitter.com/ZvabYHCVH1
— Andrew Greene (@AndrewBGreene) April 21, 2023
"Objavenie Montevideo Maru uzatvára strašnú kapitolu austrálskej vojenskej a námornej histórie," povedal John Mullen, riaditeľ spoločnosti Silentworld, ktorá viedla pátranie spolu s holandskou firmou Fugro, zaoberajúcou sa hlbinným prieskumom, a s pomocou austrálskej armády.
Z úcty k rodinám tých, ktorí pri zásahu lode torpédom zahynuli, zostane vrak neporušený na morskom dne, kde leží vo väčšej hĺbke ako Titanic, spresnila Silentworld Foundation. Žiadne artefakty ani ľudské pozostatky sa z lode nevynesú.