Beňovského nadriadení neboli s jeho výkonom spokojní a nepodporovali ho, hoci sa mu v priebehu necelých troch rokov podarilo získať si rešpekt medzi kráľmi jednotlivých kmeňov v severovýchodnej časti ostrova. Dokonca sa mohol pochváliť aj titulom „ampansakcabe“, teda veľký kráľ. Beňovský sa nakoniec musel vrátiť do Francúzska, odkiaľ požiadal Máriu Teréziu o milosť a možnosť návratu do vlasti.
Ten sa mu skutočne podaril a hneď začal spriadať obchodné plány. Keď na ne nevedel získať dostatok financií, vybral sa do USA s odporúčaním od Benjamina Franklina, ktorého ako amerického veľvyslanca spoznal v Paríži.
Keď sa mu nepodarilo presvedčiť Georgea Washingtona, aby sa mohol zapojiť do vojny o americkú nezávislosť s vlastným vojskom, navštívil Veľkú Britániu a snažil sa opäť získať peniaze pre založenie kolónie na Madagaskare. Britská vláda si túto možnosť nechala ujsť, peniaze nakoniec dodali britskí i americkí obchodníci a Beňovský sa vydal na svoju druhú a poslednú výpravu na ostrov.
Osudný výstrel
Pobyt bol opäť dramatický, prítomnosť kolonizátorov sa nepáčila časti miestnych obyvateľov, ale najmä Francúzom. Guvernér neďalekého ostrova Ile de France, dnešný Maurícius, preto poslal vojakov, aby problém s Beňovským vyriešili. Počas nešťastnej prestrelky koncom mája 1786 bol Beňovský zastrelený a na mieste pochovaný.