V rozhovore so serverom RBK-Ukrajina povedal, že jediný spôsob, ako ukončiť vojnu, je obnovenie hraníc Ukrajiny na stav v roku 1991 - teda aj so štyrmi okupovanými ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Rusko, a s anektovaným Krymským polostrovom.
"Faktom je, že sa všetci pripravujú (na protiofenzívu)," uviedol Budanov. "Blížime sa k prelomovej bitke moderných dejín. To je fakt, všetci to vieme," povedal bez spresnenia, kedy dlho očakávaná ukrajinská protiofenzíva začne. Odmietol tiež oznámiť, v akom smere či sile útok bude.
O ukrajinskej protiofenzíve sa hovorí v posledných mesiacoch v súvislosti s ďalšou vlnou dodávok západných zbraní a ťažkej vojenskej techniky. Podľa pozorovateľov sa čaká ešte na jar. Kyjev doteraz podnikol dve veľké útočné operácie, a to vlani na prelome leta a jesene, keď vytlačil ruské jednotky v Chersonskej oblasti za rieku Dnepr a oslobodil Cherson a dobyl späť rozsiahle územie na severovýchode krajiny. Odvtedy sa ale boje sústredia najmä na východe krajiny a ani jedna zo strán neohlásila významnejší postup.
Veľké očakávania a pozornosť, ktoré sa k novej protiofenzíve viažu, podľa Budanova čiastočne komplikujú jej prevedenie. Zároveň však majú určitý vplyv na vnímanie konfliktu ruskou verejnosťou, povedal šéf vojenskej rozviedky v rozhovore. "Majú strach," uviedol.
"K ukončeniu vojny vedie len jedna cesta - navrátenie našich hraníc k modelu z roku 1991. Ukončiť túto vojnu bez vyriešenia územných sporov je nemožné, nerealistické. Ukrajina sa nikdy nevzdá časti svojho územia," uviedol Budanov. Podľa neho je možné, aby tento cieľ Ukrajina dosiahla ešte tento rok.
Pre ukrajinské jednotky by to znamenalo vyhnať ruských vojakov z Luhanskej a Doneckej oblasti na východe Ukrajiny a zo Záporožskej a Chersonskej oblasti na juhu krajiny. Na Donbase sa bojuje už od roku 2014, veľkú časť spomínaného okupovaného územia ale Rusko obsadilo až po svojej minuloročnej februárovej invázii. Kyjev chce tiež späť získať Krymský polostrov, ktorého ruskú anexiu z roku 2014 neuznáva.