O papagájoch je všeobecne známe, že sú to veľmi inteligentné tvory, ktoré vo svojom prirodzenom prostredí žijú v kŕdľoch. V nich sa prirodzene zapájajú do vzájomných sociálnych interakcií. Tie sú však značne obmedzené pre papagáje chované v zajatí. Často sa tak nudia a cítia osamelo, čo sa môže prejavovať tým, že si trhajú perie, chodia zo strany na stranu alebo sa hojdajú na bidle v dôsledku sociálnej izolácie. To napokon priviedlo vedcov z univerzít v Spojených štátoch a v Škótsku k nápadu vyskúšať, či budú tieto papagáje schopné komunikovať s ostatnými prostredníctvom videohovoru.
Prekvapivé výsledky
Nielenže sa naučili telefonovať, ale podľa vedcov sú i šťastnejšie pri komunikácii s inými operencami. Na trojmesačnom experimente sa zúčastnilo osemnásť papagájov spolu s ich skúsenými chovateľmi z USA. Operence najprv naučili, že keď zazvonia na visiaci zvonček, ukáže sa pred nimi obrazovka tabletu s fotkami ďalších papagájov z experimentu. Následne si zobákom vybrali, s kým budú telefonovať.
Hneď ako porozumeli významu zvonenia na zvonček, o videohovory si samy žiadali. Dokonca si medzi ostatnými účastníkmi experimentu našli obľúbencov, s ktorými komunikovali najradšej. Podľa spoluautorky štúdie Ilyeny Hirskyj-Douglas z University of Glasgow videohovory počas pandémie pomohli množstvu ľudí.
„V USA chovajú doma 20 miliónov papagájov a my sme chceli zistiť, či aj tieto operence môžu mať z videohovorov osoh,“ uviedla Hirskyj-Douglas. Ako sa ukázalo, hovory si papagáje náramne užívali. Spoločne spievali, opakovali po sebe, čistili si perie, či pri sebe zaspávali. Jeden dokonca prvýkrát preletel kým druhý sa zase chválil nejakým predmetom, ktorý prišiel ukázať operencovi na druhej strane.