Špargľa bola už v starovekom Egypte a Grécku považovaná za cennú potravinu a liečivo. Rímski imperátori boli známi svojou láskou k špargli a dokonca vysielali armádu do ďalekých krajín, aby zabezpečili zásoby tejto potraviny pre ich dvory. „Špargľa má málo kalórií, je plná minerálnych látok a vitamínov, najmä skupiny B,“ vysvetľuje Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®, no dodáva: „Pre množstvo vitamínu K by ju mali len s mierou konzumovať ľudia s vážnou poruchou zrážania krvi.“ V Československu však bola označená za buržoáznu záležitosť, a tak sme na ňu na dlhý čas zabudli. Už niekoľko rokov je však späť a bolo by škoda si ju nevychutnať a nevyužiť pre vlastné zdravie.
Čo to je
- Špargľa je koreňová zelenina. Je to trvalka, zvyčajne sa zberá v treťom a vo štvrtom roku po výsadbe, potom sa dá zbierať každoročne po dobu až 15 rokov. Na jej farbu má vplyv spôsob pestovania. Existuje okolo 300 druhov, avšak najzákladnejšie sú tri – biela, zelená a fialová.
Biela
- pestuje sa pod zemou, úplne bez prístupu svetla
- má delikátnejšiu chuť, ale silnejšiu vláknitú šupku
- je bohatá na vlákninu, ktorá pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém a znižuje riziko ochorení čriev a kardiovaskulárnych ochorení.
Zelená
- rastie v záhonoch na slnku
- vyniká výraznejšou (tvrdšou) chuťou, ale, naopak, krehkou šupkou
- je zdrojom chlorofylu a karotenoidov, ktoré sú dôležité pre oči.
Fialová
- pestuje sa pod zemou, avšak potom dozrieva odkrytá na slnku
- podľa intenzity fialového zafarbenia preberá kombináciu chuti a pevnosť od bieleho a zeleného variantu
- konzumácia prispieva k zdraviu srdca, zlepšeniu funkcie mozgu, ochrane buniek pred poškodením a znižovaniu zápalov