Podľa Jermakova by takýto krok bol dôsledkom postoja USA, ktoré "mieri ku konfliktu s Ruskom". Už koncom februára ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý účasť Ruska na zmluve Nový ŠTART pozastavil.
"Ak budú USA ďalej sledovať súčasný kurz smerom ku konfrontácii s Ruskom a trvalo zvyšovať pravdepodobnosť priameho vojenského konfliktu, potom môže byť osud dohody Nový ŠTART spečatený," povedal Jermakov.
Hoci vyhrážky použitím jadrových zbraní zaznievajú od začiatku ruského vojenského vpádu na Ukrajinu výlučne z ruskej strany, obvinil Jermakov zo zhoršujúcej sa situácie Spojené štáty a NATO. Podľa neho Rusko vysiela "signály na upokojenie", ku ktorým údajne Západ "zostáva hluchý".
Od začiatku invázie spred 14 mesiacov Moskva pravidelne obviňuje Západ z toho, že svojimi krokmi zvyšuje riziko jadrového konfliktu, čo je rétorika, ktorá má odstrašiť spojencov Kyjeva, napísala agentúra Reuters.
Zmluvu Nový ŠTART podpísali v roku 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Je v nej zakotvený limit pre jadrové arzenály dvoch mocností, ktoré majú mať maximálne 1550 strategických jadrových zbraní a 700 medzikontinentálnych striel či bombardérov. Jej platnosť má vypršať v roku 2026, prerušenie ruskej účasti Putin oznámil tento rok. Ruská diplomacia ale uviedla, že limity o počte zbraní bude Moskva ďalej dodržiavať.