Ide o prvú kampaň nového programového obdobia 2023 – 2027, ktoré prináša mnohé novinky pre žiadateľov a ktoré PPA uplatňuje už pri týchto žiadostiach. Lehota na podávanie žiadostí o priame podpory je od 17. apríla 2023 do 31. mája 2023.
Ekológia a zamestnanosť
Poľnohospodárstvo má byť v novom období zelenšie a má zavádzať a rozvíjať ekologické zameranie šetrné k prírode. Preto budú podporovaní farmári takto dopestovaných produktov. Tieto pravidlá sú tiež základnou požiadavkou na poskytovanie priamych podpôr. Netreba sa noviniek obávať, niektoré z nich sa budú zavádzať až postupne, v nasledujúcich rokoch. Zapojenie do ekoschém je pre žiadateľov dobrovoľné a možnosť operácií v rámci nich variabilná, podľa veľkosti farmy toho ktorého žiadateľa. Okrem toho cieľom spoločnej poľnohospodárskej politiky je podporiť poľnohospodárske podniky, ktoré majú vplyv na socio-ekonomickú situáciu v danom regióne. To znamená, že s väčšou mierou podpory môžu rátať podniky, ktoré nielen udržujú krajinu v dobrom poľnohospodárskom stave, ale sú aj prínosom pre región v oblasti tvorby pracovných miest, či už zamestnaním vlastných zamestnancov, alebo najímaním živnostníkov na poľnohospodárske práce.
Dostupnosť informácií
Pôdohospodárska platobná agentúra, ako banka pre poľnohospodárov, pripravuje žiadateľov o projektové či priame podpory na zvládnutie všetkých noviniek, ktoré prinesie nové programové obdobie 2023 – 2027. Pozitívne je prijímaná žiadateľmi aj stavovskými organizáciami priama komunikácia. Agentúra pomáha s návodmi, ako vypísať žiadosť, ako v nej uviesť správne dáta, ako udávať stavy, aby bol žiadateľ úspešný. Konzultačné pracoviská majú žiadatelia k dispozícii v jednotlivých regiónoch a tiež na www.apa.sk/kontakt-na-infocentra.
PPA informuje o všetkých novinkách novej kampane 2023 na www.apa.sk/priame-podpory a legislatívne znenia a usmernenia majú žiadatelia k dispozícii na www.apa.sk/index.php?navID=986. K dispozícii sú usmernenia a príručky k legislatíve:
• NV SR č. 435/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na udržiavanie poľnohospodárskej plochy, aktívneho poľnohospodára a kondicionality. Usmernenie k nariadeniu vlády Slovenskej republiky č. 435/2022 Z. z. verzia 1.0.
• NV SR č. 436/2022 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb. Usmernenie k nariadeniu vlády Slovenskej republiky č. 436/2022 Z. z. verzia 1.0.
• NV SR č. 3/2023 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory na neprojektové opatrenia Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Usmernenie k vybraným ustanoveniam nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 3/2023 Z. z. verzia 1.0.
• NV SR č. 120/2023 Z. z., ktorým sa ustanovujú pravidlá predkladania žiadostí a znižovania priamych podpôr Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Nakoľko neobsahuje podmienky oprávnenosti, usmernenie k nemu nie je potrebné.
• Zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v platnom znení.
• Príručka pre prijímateľa priamych podpôr.
KAŽDÁ OTÁZKA MÁ ODPOVEĎ
Všetky kroky, ktoré PPA v súvislosti s kampaňou 2023 prijala, majú za cieľ minimalizovať chybovosť žiadostí. Aj preto PPA každodenne aktualizuje najčastejšie opakujúce sa otázky žiadateľov a tie sú k dispozícii na www.apa.sk/priame-podpory. Z nich niektoré vyberáme:
• Na družstvo musíme vytvoriť cca 40 hektárov neproduktívnych plôch. Parcely máme rozorané a zasejeme ich osivom tráv. Necháme ich ako úhor s porastom. Môžeme na týchto plochách pásť dobytok od 30. septembra, alebo ich po tomto období pokosiť, usušiť a seno zobrať na kŕmenie?
Áno, pôda ležiaca úhorom s porastom sa nesmie využívať na poľnohospodársku výrobu v období od 1. marca do 1. septembra. Pôda ležiaca úhorom pre potreby DPEP 8 na viac ako 5 rokov zostáva ornou pôdou. Na pôde ležiacej úhorom možno vykonať opatrenia zamerané na vytváranie zelenej pokrývky pôdy na účely biodiverzity vrátane výsevu zmesí osív voľne rastúcich rastlín. Používanie prípravkov na ochranu rastlín je zakázané.
• Plocha pre opeľovače 10 % z výmery neproduktívnych prvkov, teda ak by sme počítali tých 5 % neproduktívnych prvkov na ornú pôdu, to znamená, že tých 10 % opeľovačov sa bude počítať z toho 1 % neproduktívnych prvkov pre ekoschémy, alebo z celých 5 % neproduktívnych prvkov?
Zmesi pre opeľovače musia tvoriť 10 % z neproduktívnych plôch pre ekoschému, čiže v roku 2023 z 1 %.
• Kultúrny diel má výmeru 120 ha. Nie sme na ňom jediný užívateľ, nakoľko každú druhú parcelu striedavo užíva susedné družstvo. Ak spočítame naše parcely v súčte užívame viac ako 50 ha, ale každá parcela jednotlivo má pod 50 ha. Musíme v tomto prípade urobiť biopás?
Delenie nad 50 ha (mimo CHÚ) je potrebné pri DPB, ktorý obhospodaruje jeden prijímateľ.
• Biopásy môžem v celej výmere osiať aj zmesou pre opeľovače?
Áno, môžete.
• Môžeme 12 m súvislú plochu, ktorá delí 2 parcely, v podstate biopás deklarovať ako úhor pre GAEC 8.
V roku 2023 a 2024 môže byť časť biopásov tvorená úhorom s porastom obhospodarovaným podľa pravidiel ekoschémy, to znamená, že prijímateľ nemusí vysiať požadované zmesi, a to nasledovne:
• v roku 2023 môže prijímateľ najviac 2/3 biopásov vytvoriť ako úhor s porastom,
• v roku 2024 môže prijímateľ najviac 1/3 biopásov vytvoriť ako úhor s porastom,
• od roku 2025 musia byť všetky biopásy tvorené požadovanými zmesami.
Prijímateľ v žiadosti uvedie, ktoré biopásy sú vytvorené ako úhor s porastom a ktoré sú vytvorené požadovanými zmesami. Plochy biopásov vytvorené ako úhor s porastom je možné započítať do minimálnej výmery požadovanej podľa DPEP 8.