„My sme na stretnutí povedali, že ak prejde Ukrajina tou istou procedúrou, ktorou prešla Slovenská republika, tak my nebudeme mať nič proti vstupu Ukrajiny do Európskej únie,“ vyjadrila europoslankyňa Monika Beňová pre Nový Čas.
„Nikdy sme nepovedali, že nebudeme podporovať Ukrajinu, my sme povedali, že nebudeme vyvážať zbrane na Ukrajinu,“ doplnila. Nezhody medzi predstaviteľmi Smeru a veľvyslancami nie sú na programe prvýkrát. Stalo sa tak aj vo februári.
„Britský veľvyslanec na Slovensku na stretnutí vyjadril hlboké znepokojenie nad vyjadreniami niektorých poslancov strany Smer-SD, ktorí opakovane šíria dezinformácie o vojenskom konflikte, dodávkach západných zbraní na Ukrajinu, o spojeneckých štátoch alebo o Severoatlantickej aliancii (NATO),“ napísala ambasáda. Aj francúzsky veľvyslanec na Slovensku Pascal de Deunff „vyjadril svoje obavy zo zahraničnopolitickej orientácie strany Smer“.
Spochybňuje to naše záväzky
Pavol Demeš, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR
- Robert Fico a jeho strana sa v otázke ruskej vojnovej agresie na Ukrajine dlhodobo odkláňajú od našej zahraničnej politiky, ako aj politiky EÚ a NATO, ktorých sme súčasťou. Je to z ich strany vykalkulované a nezodpovedné nadbiehanie voličom. Bývalý trojnásobný premiér by mohol konečne ukázať, ako si predstavuje rokovanie s Putinom. Veď tých pokusov bolo veľa a nikam neviedli. Nechcel by napríklad zaletieť do Moskvy a ukázať našim partnerom, ako sa to robí? Táto rétorika spochybňuje naše záväzky a medzinárodné postavenie, čo je v týchto turbulentných časoch veľmi škodlivé. Slovensko je bytostne závislé od jasných spojenectiev s demokratickým svetom.