"Tým sa zabráni spaľovaniu nevhodného typu paliva a odpadov a zníži sa znečisťovanie ovzdušia na prijateľnú mieru. Tieto opatrenia boli identifikované ako kľúčové na základe modelovania," skonštatoval envirorezort. Štátny tajomník Michal Kiča doplnil, že ide o pilotný projekt a ak sa osvedčí, budú ho chcieť rozširovať do ďalších miest a obcí Slovenska so zlou kvalitou ovzdušia.
Návrh riešenia súvisí podľa Kiču s rozsudkom Súdneho dvora Európskej únie v súvislosti so systematickým a pretrvávajúcim prekračovaním limitných hodnôt pre prachové častice PM10 v niektorých zónach Slovenska. Jelšava a okolie má v rámci celej SR dlhodobo najviac vyhlásených smogových situácií. Dosahuje najvyšší počet prekročení priemernej dennej koncentrácie prachových častíc.
Štátny tajomník zároveň poukázal, že miestny priemyselný podnik v Jelšave urobil mnohé inovácie. Zabezpečil napríklad rekultiváciu haldy, ktorá prispievala k znečisteniu ovzdušia. Na projekte bude tiež MŽP spolupracovať so splnomocnencom pre rómske komunity.