V stredu o tom informovala personálna agentúra Grafton na základe ich online prieskumu Analýza pracovného trhu, ktorý uskutočnila od 28. do 31. januára tohto roku medzi 1825 respondentmi.
Spokojnosť v zamestnaní však uvádza väčšina Slovákov, 47 % má radosť zo svojej práce a lásku či iný pozitívny citový vzťah ku svojmu zamestnaniu uviedlo ďalších 21 %. Neutrálny vzťah k svojej práci má 24 % opýtaných. Veľmi podobná situácia je aj v ČR, uviedla firma.
Lásku ku svojej práci najviac pociťujú zamestnanci z oblasti obchodu a marketingu (31 %) a najmenej ju pociťujú pracovníci z výroby, takzvané modré goliere (13 %). "Najčastejšie sú nespokojní pre výšku svojej mzdy, ďalším faktorom je stres, prepracovanosť a príliš vysoké nároky na prácu, ako aj nemožnosť kariérneho postupu," hovorí riaditeľ uvedenej firmy a Gi Group pre Slovensko a Česko Martin Malo.
Viac ako polovica pracovníkov (57 %) však udáva, že rutina je horšia ako stres a 41 % je presvedčených, že zmysluplnosť práce je dôležitejšia ako výška mzdy. Viac ako tri štvrtiny respondentov by chcelo zamestnávateľa, ktorému na nich záleží.
"Medzi najdôležitejšie potreby slovenských zamestnancov patrí tiež dobrý kolektív a práca, ktorá ich baví. Takmer tri štvrtiny pracovníkov má tieto potreby naplnené. Deficit však pozorujeme najmä u modrých golierov, z ktorých 37 percent uvádza, že takúto prácu nemajú," objasňuje Malo. Ďalšou požiadavkou zamestnancov je možnosť rozvíjať sa v práci.