Kanadskí vedci, ktorí štúdiu vykonali, uviedli, že ľudia, ktorí prekonali covid, majú väčšiu šancu vzniku novej cukrovky 2. typu. Tento stav sa často označuje ako "tichý zabijak", pretože jeho symptómy môžu pripomínať bežné ochorenia. Patrí medzi ne napríklad častejšie chodenie na toaletu alebo pocit únavy. Predchádzajúci výskum naznačil, že infekcia Sars-CoV-2 môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky tým, že poškodí bunky pankreasu produkujúce inzulín.
Nová štúdia, ktorú vedci vykonali, zistila, že osoby po prekonaní covidu mali až o 22% vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky do roka od pozitívneho testu. Muži, ktorí mali pozitívny test, mali o 22% vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie táto choroba a u žien to bolo len 17%. Horšie na tom sú osoby s ťažším priebehom covidu.
Ľudia, ktorí boli hospitalizovaní, mali totiž viac ako dvakrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky v porovnaní s tými, ktorí neboli infikovaní. Dokonca tí, ktorí boli prijatí na jednotku intenzívnej starostlivosti, mali až viac ako trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Štúdia však odhalila aj dobré správy. Podľa jej výsledkov tí, ktorí boli zaočkovaní, mali menšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu.
Štúdia publikovaná v JAMA Network Open porovnala diagnózu cukrovky medzi viac ako 125 000 jednotlivcami, ktorí boli infikovaní koronavírusom v rokoch 2020 a 2021, oproti viac ako 500 000 neexponovaným jednotlivcom počas rovnakého obdobia. Kamlesh Khunti, profesor primárnej starostlivosti o diabetes, povedal: „Táto veľmi rozsiahla štúdia zohľadňuje množstvo faktorov, ako je očkovanie a stav deprivácie. Je zaujímavé, že ľudia, ktorí boli očkovaní, nemali vyššie riziko vzniku cukrovky."
Cukrovka 2. typu vzniká, keď telo neprodukuje dostatok inzulínu, alebo keď telové bunky nereagujú na inzulín. Spôsobuje to, že telo stráca kontrolu nad hladinou cukru v krvi a pacientom hrozí amputácia končatín, mŕtvica alebo infarkt.
Hlavné príznaky cukrovky 2. typu sa dozviete na druhej strane.