V najlepšej kvalite je potravina pred uvedeným dátumom minimálnej trvanlivosti. Po jeho uplynutí už výrobca negarantuje rovnakú kvalitu ani chuť. „Potraviny po uvedenom dátume minimálnej trvanlivosti možno však konzumovať, pokiaľ boli po celý čas uskladnené v predpísaných podmienkach,“ vysvetľuje šéfredaktorka magazínu dTest Hana Hoffmannová.
Ako pokračuje, výrobok musí mať neporušený obal, musí voňať a dobre chutiť a neobjavili sa v ňom žiadne plesne či škodce. Napríklad cestoviny vám vydržia aj rok po uvedenom dátume. Ale pozor na zámenu s dátumom spotreby - ten určuje lehotu zdravotnej bezchybnosti pri rýchlo sa kaziacich potravinách.
Dátum spotreby a min. trvanlivosti nie je to isté
Ján Mikas, hlavný hygienik SR
- Dátum minimálnej trvanlivosti potraviny je dátum, do ktorého si potravina, ak je riadne skladovaná, uchová svoje špecifické vlastnosti. Ak ide o potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze a môžu po krátkom čase predstavovať‘ bezprostredné nebezpečenstvo pre zdravie ľudí, dátum minimálnej trvanlivosti sa nahrádza dátumom spotreby. V prípade potravín označených dátumom minimálnej trvanlivosti ide o potraviny s dlhodobejšou trvanlivosťou, napríklad cukor, múka, nealkoholické nápoje a konzervy.
1. Dátum spotreby
- napríklad mliečne výrobky
- po uplynutí potravinu nekonzumujte
2. Dátum min.trvanlivosti
- napríklad cukor, cestoviny
- po uplynutí, aj v prípade otvorenia originálneho balenia, skontrolujte vlastnosti výrobku: vzhľad, vôňu, konzistenciu, prípadné plesne či povlaky. V prípade, že nevidíte žiadnu zmenu, potravinu môžete konzumovať.