Hniezdo z odpadu je podľa ornitológa Mateja Repela svedectvom, ako sa človek správa k prírode. „Bociany pri stavbe hniezda zbierajú materiál vo svojom okolí a nielen ony, ale aj iné druhy vtákov sa často ulakomia na rôzne farebné materiály - látky, plasty či drôtiky, a tie následne využívajú na stavbu hniezd,“ vraví odborník.
Podľa Repela sú podobnými stavbami známe dokonca aj dravce - haje tmavé. „Tie si dokonca stavajú svoje hniezda v blízkosti smetísk. Celé je to aj odrazom toho, kde žijeme a ako sa staráme o svoje okolie.“ Podľa Repela je len dobré, že bocian v hniezde sídlil len dočasne, pretože by to mohlo mať negatívny vplyv na jeho zdravie.
„Bocian, ktorý sa tam zastavil, pravdepodobne migroval ďalej a chcel si len odpočinúť. Mohlo to však byť aj tak, že lokalita sa mu zapáčila, zisťoval, či je v okolí potrava, či mu tam priletí nejaká partnerka, no neskôr vyhodnotil, že nie, a odletel. Urobil dobre, keďže plasty, ktoré tam sú, navlhnú a sú zdraviu škodlivé pre rodičov i prípadné potomstvo. Ak by tam samica zniesla vajíčka, v prípade takéhoto vlhkého materiálu by ich nedokázala dostatočne zohriať, vysedieť a tie by sa následne nevyliahli, a ak aj áno, veľakrát sa stáva, že mláďatká sa zamotajú do špagátikov, drôtov a odumrú im nohy, prípadne uhynú,“ dodal odborník.