Po tom, čo predčasne skončia na flekoch v Národnej rade SR, dostanú ešte odstupné vo výške dvoch či troch svojich platov. Nový Čas sa pozrel na výhody, ktoré sa s miestom v parlamente spájajú, aj to, čo si o tom myslia odborníci.
Bežný zamestnanec má nárok na odstupné v prípadoch, ako je napríklad zrušenie pracovného miesta. Táto podmienka však pre poslancov neplatí, dostanú ho totiž automaticky, ak sa im nepodarí dostať do parlamentu. Okolo výhod politikov sa spustila debata po tom, čo sa im tento rok vďaka lepšiemu hospodáreniu Slovenska zdvihnú platy o viac ako 800 eur.
Jedným z benefitov tak je aj odstupné, ktoré im je vyplatené v prípade, ak sa vo voľbách ocitnú mimo Národnej rady SR. Zvyčajne sa obmieňa polovica poslaneckej snemovne, takže rozpočet to bude stáť niekoľko stoviek tisíc eur. „V roku 2021 bolo 12 poslancom vyplatené ‚odstupné‘ v sume spolu 54 372 eur. V roku 2022 bolo siedmim poslancom vyplatené ‚odstupné‘ v sume spolu 43 382 eur,“ zistili Hospodárske noviny. Poslanci nie sú z hľadiska legislatívy vedení cez Zákonník práce, ale vzťahuje sa na nich zákon o platoch ústavných činiteľov.
Poriadny balík
Najnižšia možná výška odstupného je dvojmesačný plat poslanca. Na to, aby ho získal, stačí, aby pôsobil v Národnej rade SR aspoň päť mesiacov. Ak sedí v pléne a má trvalý pobyt v Bratislave, spolu s paušálnymi náhradami dostáva poslanec mesačne po zvýšení mzdy 6 260 €. Suma sa líši u „mimobratislavského“ poslanca, ktorý berie o čosi viac, konkrétne 6 651 €. Za vedenie výborov alebo iné funkcie ešte dostávajú zákonodarcovia príplatky.