To v decembri viedlo vládu krajiny k zablokovaniu rozšírenia schengenského priestoru. „Aby sme boli úplne otvorení, pre nás je dôležité, aby tieto čísla smerovali nadol a musí ísť o trvalý pokles,“ uviedol rakúsky minister zahraničia Schallenberg. Keďže však počet utečencov prichádzajúcich do Európy naďalej rastie a úrad EÚ pre otázky azylu v januári zaznamenal takmer 60-percentné medziročné zvýšenie, zdá sa, že riešenie problému rozšírenia schengenského priestoru nie je v najbližšom období na dosah.
Bulharsko a Rumunsko sa o vstup do zóny voľného pohybu občanov snažia už roky a na krok Rakúska reagovali nahnevane. Mnohých z rakúskej podnikateľskej komunity, ktorá výrazne investovala v Rumunsku aj Bulharsku, krok ich vlády tiež znepokojil. Rakúska vládna koalícia, ktorú vedie Schallenbergova Rakúska ľudová strana, má však iné obavy.
Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska sa totiž výrazne dostala na čelo preferencií v prieskumoch verejnej mienky. Najbližšie voľby v krajine pritom budú len o niečo viac ako rok. Jedným z dôvodov rastu popularity Slobodnej strany Rakúska je to, že problém migrácie, ktorý strana zdôrazňuje, sa vrátil do epicentra politickej diskusie.