Je umelá inteligencia naozaj inteligentná?
Áno, je. To je krátka odpoveď. Dlhšia odpoveď je, že záleží na definícii inteligencie, s ktorou práve pracujeme. Typickými vlastnosťami inteligencie sú napríklad abstrahovanie, logika, porozumenie obsahu, učenie sa, riešenie problémov, prispôsobovanie sa novým situáciám, uvažovanie. Všetky tieto vlastnosti už dnešné modely úspešne demonštrovali. Určite vieme nájsť aj kontra príklady – situácie, v ktorých umelá inteligencia zlyhala a ukázala sa ako hlúpa. Alebo vieme nájsť definíciu inteligencie, ktorú umelá inteligencia nesplní. Pre mňa je však dôležité najmä to, že umelá inteligencia je už dnes veľmi užitočná a nápomocná. A technologický vývoj ide vždy iba vpred, takže do budúcna bude ešte užitočnejšia a ešte inteligentnejšia.
V médiách bola umelá inteligencia asi najviac skloňovaná v súvislosti s oživením Mony Lisy, Dalího, Einsteina a podobne. Sledovali ste to? Ako vnímate podobné počiny?
Áno. Pobavilo ma to. Aj ja som sa zabával s takýmito a inými experimentmi. Je to zábavné, ale skutočná užitočnosť je oveľa väčšia. Zatiaľ si ju ani nevieme poriadne predstaviť.
Mnoho ľudí sa obáva o svoje zamestnania – najohrozenejší vraj sú dátoví analytici, programátori, novinári, finanční analytici, marketingoví pracovníci a mnoho ďalších. Vnímate aj vy umelú inteligenciu ako hrozbu pre tieto povolania?
Hrozbu a príležitosť zároveň. AI spôsobí obrovské spoločenské zmeny. Pre niekoho budú dobré, pre iného zlé. Takéto spoločenské zmeny sú vedľajším efektom pokroku. Tento efekt bude pre mnohých ľudí náročný a nepríjemný. Ľudstvo istými zmenami prešlo napríklad počas priemyselnej revolúcie, keď ľuďom zobrali prácu stroje. Niektorí ľudia sa búrili – dokonca vzniklo hnutie luddistov a tí ničili textilné stroje. Nakoniec si ľudia museli nájsť uplatnenie inde. Jednoduché to iste nebolo a nebude to ani teraz.
V čom sú pozitívne superlatíva umelej inteligencie, v akých oblastiach sa môže reálne využiť v prospech ľudstva?
Zdravotníctvo bude vďaka AI kvalitnejšie a lacnejšie – AI lekár dokáže byť interdisciplinárny odborník, agregovať ekvivalent stoviek „človekorokov“ skúseností a nikdy sa neunaví. Cestná premávka bude vďaka autonómnym vozidlám plynulejšia a bezpečnejšia – AI šofér sa neopije, neunaví, bude vedieť reagovať rýchlejšie ako človek. Vzdelanie bude lepšie – každý si bude môcť dovoliť vlastného tútora a môže postupovať vlastným tempom. Tých príkladov sa dá nájsť mnoho. A zároveň príde veľa oblastí, ktoré nám dnes ani nenapadnú. Dnes to môže pripadať ako za vlasy pritiahnutá vedecká fantastika. O pár rokov sa na tieto predikcie budeme pozerať s úsmevom, pretože neboli dostatočne ambiciózne a vizionárske.