Ako sa zrodil nápad zrealizovať takýto projekt? „Bol som v Ledniciach v Česku na dovolenke a tam mali takýto pieskový areál. Zapáčilo sa mi to a myslel som si, že niečo také by bolo dobré dostať aj na Slovensko. Keď som mal tú myšlienku, ešte tu nebol žiadny podobný projekt. Medzitým vznikli tri projekty, ja som sa k nim pridružil, ale tento rok to vyzerá tak, že som zostal sám,“ povedal autor Viktor Reisel.
Nuž a podľa akého kľúča vyberá hrady, zámky či kaštiele? „S ohľadom na návštevníkov, aby sa mohli inšpirovať, aké miesta by mohli navštíviť nabudúce,“ dodal. Aby tam neboli len budovy, pridal aj rozprávkové bytosti.
„Drak či rytier k hradom skrátka patria. Draka máme každý rok, teraz k nám prišiel trojhlavý, a iné bytosti sa menia. Stavala ich partia pod vedením Adama Bakoša, ktorá robila aj sochy na Hrebienku,“ dodal Reisel s tým, že na vybudovanie rozmerných stavieb využili približne 150 ton piesku, ktoré priviezli na siedmich kamiónoch.
„Na každú sochu sme spotrebovali okolo 1 500 litrov vody a aby vydržala výkyvy počasia, naimpregnovali sme ju penetrákom. Najkomplikovanejšou sochou na výstavbu bol Bojnický zámok. Ten sa robil približne týždeň. Makalo sa 10 hodín denne. Zámok meria dva metre,“ uzavrel.
Bojnický zámok
Pieskový
- dátum výstavby: apríl 2023
- postavený za 1 týždeň
- denne sa pracovalo 10 hodín
- stavitelia: partia Adama Bakoša
- stabilizačný prvok: penetračný nástrek
Originál
- prvá zmienka v roku 1113
- koncom 13. storočia zámok získal Matúš Čák Trenčiansky
- od r. 1527 v rukách Turzovcov
- v 17. - 19. storočí ho Pálffyovci prestavali do barokového štýlu