Umelé prerušenie tehotenstva je v Japonsku legálne od roku 1948, zákrok je možné vykonať do 22. týždňa. Vo väčšine prípadov je na to navyše potrebný súhlas partnera. Pilulku možno použiť do deviateho týždňa tehotenstva.
Japonské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že schválilo použitie prípravku od britskej farmaceutickej firmy Linepharma. Tá o schválenie pilulky požiadala v decembri 2021. Jej prípravok obsahuje dve látky - mifepriston, ktorý zastaví vývoj plodu, a misoprostol, ktorý vyvolá kontrakcie a krvácanie. Táto metóda sa používa napríklad v Spojených štátoch alebo vo Francúzsku.
Podľa verejnoprávnej televízie NHK vyjde pacientky konzultácia a prípravok na približne 100.000 jenov (660 eur). Interrupcia nie je hradená zo zdravotného poistenia.
V Japonsku súbežne s týmto povolením prebieha kampaň za širšiu dostupnosť prípravku, ktorý si možno vziať krátko po nechránenom sexuálnom styku ako prevenciu tehotenstva. V Japonsku je tento postup podmienený receptom od lekára, nie je hradený poisťovňou a pacientka musí tabletku použiť priamo pred lekárnikom. Táto nezvyčajná požiadavka platí len pre túto pilulku a má zabrániť obchodovaniu s ňou na čiernom trhu, píše AFP.
Prípravok mifepriston, ktorý teraz povolilo Japonsko, je v USA predmetom súdneho sporu. Americký najvyšší súd 21. apríla rozhodol, že preparát sa zatiaľ naďalej môže používať. Spor je súčasťou širšieho boja o dostupnosť potratov v USA.