V rozhovore pre ruského prokremeľského vojnového spravodajcu Semiona Pegova Prigožin vyhlásil, že podľa jeho názoru sa ukrajinský protiútok začne do 15. mája, pretože dovtedy prestanú silné dažde a pôda bude dostatočne suchá na to, aby sa tanky a delostrelectvo mohli po nej presúvať. Prigožin súčasne vyjadril obavy, že "tento protiútok by sa mohol stať tragédiou pre našu krajinu."
O prípravách ukrajinského protiútoku sa hovorí už dlho. V nedávnom rozhovore pre škandinávske médiá to potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Špecifikoval pri tom, že Ukrajina má v pláne aj znovuzískať Krymský polostrov. Dodal súčasne, že úspech ukrajinského protiútoku závisí od dodávok západných zbraní.
Hovorkyňa velenia jednotiek ukrajinskej armády v sektore Juh Natalija Humeňuková cez víkend v televíznom rozhovore tvrdila, že prípravou na ukrajinskú ofenzívu bolo aj vyhodenie skladu ropných látok v prístavnom meste Sevastopol na okupovanom Kryme. Podľa správ ukrajinskej spravodajskej služby bolo výbuchom a následným požiarom v Sevastopole zničených viac ako desať palivových nádrží s celkovou kapacitou približne 40.000 ton.
Vyjadrenia šéfa vagnerovcov v rozhovore pre ruského prokremeľského vojnového spravodajcu Semiona Pegova komentovali aj experti z britského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Podľa nich z Prigožinových vyjadrení a kritiky vyplýva, že ruská armáda sa neponáhľa s prípravou na odrazenie ukrajinského útoku.
Prigožinova hrozba, že jeho muži sa pre nedostatok munície stiahnu z mesta Bachmut, môže podľa ISW naznačovať, že ruské pozície v Bachmute považuje vagnerovec za zraniteľné.
Serhij Čerevatyj, hovorca východného zoskupenia síl ukrajinskej armády, koncom tohto týždňa uviedol, že v Bachmute pokračujú urputné boje. Cesta, ktorá je kľúčová pre zásobovanie ukrajinských obrancov Bachmutu, je však podľa neho pod kontrolou Ukrajiny.