Výšivky v počítači
Vďaka podpore rodiny a folkloristom na Podpoľaní neostalo len pri zbieraní súčastí krojov a výšiviek. Aby ich bolo možné uchovať a tiež preniesť na nové moderné predmety či dokonca šperky, je potrebné výšivky digitalizovať a upraviť. Takto sa dá nielen šíriť osveta o tom, že na Slovensku máme okrem dobre známych čičmianskych či podpoľanských motívov aj nádherné telgártske, pliešovské, sebechlebské, senohradské, hriňovské a mnohé ďalšie vzory, ale zároveň aj robiť radosť.
Prečo zabúdame
Jana Torzewská Kamenská je aj učiteľkou a vychovávateľkou, preto deťom rada odovzdáva svoj vzťah k slovenskému ľudovému umeniu. Pri zbieraní krojov neraz natrafí na ľudí, ktorí ich objavia na povalách po starých rodičoch. Netušia však, akú majú hodnotu, kto a kedy ich nosil alebo vyrobil. A to je podľa nej aj dôvod, pre ktorý si mnohí neváhajú zakúpiť gýče či napodobeniny folklórnych vzorov alebo výrobky s cudzokrajnými ľudovými vzormi – jednoducho nepoznajú naše pravé slovenské.
„Na Slovensku máme mnoho výrobcov, ktorí majú úprimný záujem dávať na výrobky pravé slovenské motívy. Ak by sme sa vyhýbali tým, ktorí chcú ľahko zbohatnúť na folklórnych vzoroch stiahnutých z internetu, ku ktorým jednoducho dopíšu Hrdý Slovák či Hrdá Slovenka, pomohli by sme nielen zachovať naše kultúrne dedičstvo, ale vyhli by sme sa aj hanbe pred zahraničnými turistami, ktorým tieto veci ponúkame,“ zakončuje svoje rozprávanie.