Mŕtvica je veľmi nebezpečná a vo väčšina prípadov smrteľná. Postihuje všetky vekové kategórie a dokonca aj deti. Starnutie je však stále najväčším rizikovým faktorom na mozgovú príhodu a zvyšuje sa s každým rokom života. Najhoršie sú na tom ľudia vo veku 65 až 70 rokov alebo starší.
Alexis Kolodziej, výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Stroke Association, vysvetlila: „Mŕtvica nastane, keď váš mozog stratí kyslík buď kvôli krvnej zrazenine alebo kvôli krvácaniu. Akonáhle mozog stratí kyslík, vaše bunky začnú odumierať a vy stratíte fungovanie čohokoľvek, za čo bola postihnutá oblasť vášho mozgu zodpovedná. Pretože mozog je riadiacim centrom tela, každá mozgová príhoda vyzerá inak v závislosti od toho, kde sa nachádza a od jej veľkosti."
Znamená to teda, že existuje široká škála symptómov a mŕtvicu môže byť občas ťažké diagnostikovať. Kľúčovú úlohu zohráva rýchly zásah a správna liečba. Tá môže zahŕňať lieky na zrážanie krvných zrazenín alebo chirurgický zákrok. Ešte predtým je však potrebné poznať jej symptómy, aby ste mohli včas zasiahnuť.
Existuje aj niekoľko varovných signálov, jedným z najväčších je krvný tlak. „Vysoký krvný tlak môže za 50% mozgových príhod, pretože spôsobuje dodatočný tlak na tepny, ktoré sa potom môžu ľahšie zablokovať. Aj kontrola krvného tlaku vám pomôže zistiť, či ste v ohrození,“ tvrdí Alexis. Riziko mŕtvice zvyšuje aj nedostatok pohybu, zlá strava, fajčenie a alkohol.
Príznaky mŕtvice nájdete na ďalších stranách